1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eş Genel Başkanlar Fransaya gitti

Eş Genel Başkanlar Fransaya gitti

Eş Genel Başkanlar Fransaya gitti
A+A-

Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş, \"Hükümetin yapması gereken olayın ilk dakikasında örgüt içi infazdır\' deyip olayı kapatmak değil Fransa\'dan resmi olarak bu olayın aydınlatılması için girişimde bulunmaktır\" dedi.

 

PARİS - Eş Genel Başkanlar Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş, Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesine ilişkin Fransa’ya gittiler.

Sayın Kışanak ile birlikte Fransa’nın başkenti Paris’e giden Sayın Selahattin Demirtaş yolculuk öncesi açıklamalarda bulundu.

Açıklamalar Son Derece Ciddiyetsiz

Atatürk Havalimanı'nda Paris’te yaşanan katliamla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Demirtaş, "Her şeyden önce çok vahşi bir katliam olduğu çok açık bir şekilde ortada. Türkiye’de Kürt sorunu ile ilgili yeni bir süreç başlatma girişimlerinin tartışmalarının bu kadar yoğun olduğu bir dönemde burada ki gelişmelerden bağımsız olduğu düşünülemez. Bu olayla ilgili olarak hükümetin konuya ilişkin ilk açıklamaları son derece ciddiyetsizdi. Bu olayın açığa çıkması sadece bizler açısından değil hükümet açısından da zorunluluk ve sorumluluk gereğidir. Şimdi Türkiye’deki güçlerin de zan altında olduğu dikkatlerin çekildiği bu olayda hükümetin yapması gerektiği şey olayın ilk dakikasında örgüt içi infazdır’ deyip olayı kapatmak değil, Fransa’dan resmi olarak bu olayın aydınlatılması için baskı oluşturmak ve girişimde bulundurmaktır. Hükümetten beklediğimiz budur" diye konuştu.

Sürece Zarar Verecek Bir Olaydır

Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti: Bu olayın öyle çok karanlık çok gizli saklı bir olay olamayacağını düşünmüyorum. Faillerin mutlaka açığa çıkacağını düşünüyorum. Çıkmaması halinde üstünün örtülmesi halinde sürece zarar verecek bir olaydır. Üç kürt kadın siyasetçinin bu kadar aleni bir şekilde Paris’in en kalabalık bölgesinde vahşice katledilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz

Bu İşler Popülist Çağrılarla Olmaz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "örgüt ya silah bıraksın yada ülkeyi terk etsin" sözlerini değerlendiren Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş, " Bu işler böyle popülist çağrılarla tabana mesaj verme kaygılarıyla olmaz. Tamam, başbakan bu çağrıyı yaptı diye PKK bu akşam silah bırakıp Türkiye’yi terketmeyecek. Bunu kendisi de biliyor. Biraz ciddi projelerle biraz ciddi tartışmalarla sürece yaklaşılsa daha katkı sunucu olur" diyerek sözlerini tamamladı.

A+A-

HABERE YORUM KAT