1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eş Başkanlara Ceza Yağdı

Eş Başkanlara Ceza Yağdı

Eş Başkanlara Ceza Yağdı
A+A-

Hakkari’de görülen ‘Özyönetim’ davasında karar çıktı. Aralarında Hakkari Belediye eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’nin de bulunduğu 9 sanığa 15’ar yıl hapis cezası verildi.

HDP ve DBP Hakkari il örgütleri öncülüğünde 14 Ağustos 2015 tarihinde yapılan "özyönetim" açıklamasına katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ve Hakkari Belediye eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ile Nurullah Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu HDP ve DBP'li 11 yöneticinin yargılandığı davanın 5'üncü duruşması Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Tutuklu sanıklar Hakkari Belediye eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi ile DBP ve HDP il yöneticileri Fırat Ertunç, Ali Tetik, Devrim Ecer, İlhan Kaynak’ın güvenlik gerekçesi ile getirilmediği duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar İsmail Sihat Kaya, Cihan Kahraman, İskan Aksaç ve Erdem Şahin katılmazken, tutuksuz yargılanan Hamide Özer duruşmaya katıldı.

Tek sanığın katıldığı duruşmada mahkeme heyeti sanıkların avukatlarına söz hakkı verdi. Karar için yaklaşık bir saat verilen aranın ardından Mahkeme heyeti kararını açıkladı.
Kararda belediye eş başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi ile Hamide Özer, İsmail Sihat Kaya, Ali Tetik, Devrim Ecer, İskan Aksaç ve İlhan Kaynak için ayrı ayrı 15'ar yıl hapis cezası verirken, HDP yöneticisi Fırat Ertunç’a ise 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
Duruşmada bulunan Hamide Özer tutuklanırken, tutuksuz yargılanan sanıklar Sihat Kaya ve İskan Aksaç hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Tutuksuz yargılanan, Erdem Şahin ve Cihan Karaman için beraat kararı verildi. Vanaktuel

A+A-

HABERE YORUM KAT