1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eş Başkan Çoban ve Kaya, VOTAŞ'ta incelemelerde bulundu

Eş Başkan Çoban ve Kaya, VOTAŞ'ta incelemelerde bulundu

Eş Başkan Çoban ve Kaya, VOTAŞ'ta incelemelerde bulundu
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, kısa bir süre önce 60 hissesinden 54'ünün belediyeye devredildiği Van Organize Tarım İşletmelerinde (VOTAŞ) incelemelerde bulundu.

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, kısa bir süre önce 60 hissesinden 54'ünün belediyeye devredildiği Van Organize Tarım İşletmelerinde (VOTAŞ) incelemelerde bulunarak, tesisleri gezdi. Eş Başkanlara; Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Cahit Bozbay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre, Genel Sekreter Yardımcısı Suat Türk, VOTAŞ Yönetim Kurulu üyeleri, VOTAŞ İşletme Müdürü Münir Karan da eşlik etti. Tesislerin tamamını gezen Eş Başkanlar, burada yapılacak çalışmalara ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Tesislerle ilgili bilgi veren VOTAŞ İşletme Müdürü Münir Karan, toplam 4 bin dönüm arazinin olduğunu, 180 dönüm meyve ağaçlığı, 420 dönüm yoncalık alan, 3 bin dönüm arpalık alan ve 15 bin metrekare kapalı tesis alanının olduğu bilgisini verdi. 

Kaya: Burada kolektif bir çalışma yürütüyoruz

Tesislerin gezilmesinin ardından Eş Başkan Bekir Kaya, VOTAŞ ile ilgili kısa bir açıklama yaptı. VOTAŞ'ın Büyükşehir Belediyesinin yeni bir girişimi ve yeni bir deneyimi olacağını belirten Kaya, VOTAŞ'ın alımı ile birlikte kente ciddi bir tesis ve alan kazandırdıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak projenin hayat bulması için ciddi bir çaba içerisinde olacaklarını aktaran Kaya, "Burada kolektif bir çaba yürütüyoruz. Her bölgenin, her kentin kendine ait bazı potansiyelleri var o potansiyeller işletilerek o kentler kalkınır yada o kentlere katkılar sağlanır. Kentimizde de tarım ve hayvancılık potansiyeldir. Maalesef uygulanan politikalardan dolayı kentimizde tarım ve hayvancılık bitme aşamasına gelmiştir. Oysa Türkiye’de bulunan meraların yüzde 10'u bizim kentimizde bulunuyor. Bu tarım ve hayvancılıkta çok daha ileride olmamızı gerektiriyordu. Ama bölgemizde yaşanan çatışmalı ortamlardan ve uygulanan politikalardan dolayı bu potansiyel kullanılamıyor. Belediye olarak tarım alanlarında çalışmalarımız var ama bunun yanında kentte tarım ve hayvancılığın gelişmesi için neler yapmamız konusunda çalışıyoruz" dedi. 

6-246.jpg

Kaya: Başarılı olacağımızı düşünüyoruz

Tesislerin daha verimli kullanılabilmesi için önemli tartışmalar yürüttüklerini belirten Kaya, uzun süren görüşmelerin ardından VOTAŞ’ın devrini aldıklarını söyledi. Kaya, "Bizler de bundan sonra kenttin tüm dinamikleri ile bu projenin başarılı olması için çaba içerisindeyiz. Arkadaşlarımız bu projenin kenti, kentliyi nasıl kapsayacağı çalışmaları da var. Bu arazinin 4 bin 500 dönümü belediyemize aittir. Toplumda acaba başarıya ulaşacaklar mı? diye bir kaygı var. Biz başarılı olacağımızı düşünüyoruz. Bizler, neyi nasıl yapacağımıza dair epey yol aldık. Kentimizin tüm dinamiklerinden gelecek görüş, öneri ve kolektif çalışma noktasında da açık olduğumuzu belirtiyoruz" dedi. 

7-114.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT