1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Erzincan Gençliği Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

Erzincan Gençliği Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

Erzincan Gençliği Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü
A+A-

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından koordine edilen Sarıkamış'taki şehitleri anma törenine, Erzincan'dan 180 kişi katıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın organizasyonuna katılmak için Erzincan'dan 4 o

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından koordine edilen Sarıkamış'taki şehitleri anma törenine, Erzincan'dan 180 kişi katıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın organizasyonuna katılmak için Erzincan'dan 4 otobüs ile yola çıkan 180 kişi burada Türkiye'nin dört biryanından gelen binlerle buluşarak etkinliğe katıldı.
"Gençlik Şühedanın İzinde" sloganıyla gerçekleştirilen bu yılki anma törenleri Allahuekber Dağları'ndan başlayıp 8,5 km'lik yürüyüş parkurunun ardından Sarıkamış'taki şehitlikte son buldu. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in katıldığı anma yürüyüşü Sarıkamış ilçesine bağlı Kızılçubuk köyünden Allahuekber Dağları'na 3 km'lik tırmanma yürüyüşü ile başladı. Bakan Kılıç ve beraberindeki 10 binlerce genç, 90 bine yakın Mehmetçik'in şehit düştüğü ifade edilen Allahuekber Dağları'nın 2 bin 400 rakımlık zirvesinde şehitler için dualar okuyarak saygı duruşunda bulundu. Duygusal anların yaşandığı Alllahuekber Dağları'nın zirvesinde Fatihalar okundu. Yürüyüş;-13 derece soğukta, yoğun kar yağışı altında ve bir metreyi bulan karlı zeminde gerçekleştirildi.
Türkiye'nin dört bir yanından gelerek Allahuekber Dağları'nın eteklerinde kamp kuran binlerce genç, 'Dedecim ben geldim' diyerek şehitler için tekbir getirdi. 3 saat süren yürüyüşü kortejin en önünde sürdüren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, beyaz kar örtüsü üstünde 10 binlerce ay yıldızlı bayrağın oluşturduğu anlamlı görüntüsü sırasında duygusal anlar yaşadı. Ellerinde Türk bayrakları ve dualar eşliğinde Soğanlı Dağları'nı aşarak resmi törenin gerçekleştireceği Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ne varan 10 binlerce genci Sarıkamış'a girişi sırasında vatandaşlar sevgi gösterileri ile karşıladı. Sarıkamış şehitlerini 98. yılında anma etkinlikleri, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ndeki resmi törenle son buldu. Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde düzenlenen törende 9. Motorize Piyade Tugay Komutalığı'na bağlı askerler, tören geçişi yaparak vatandaşların alkışları arasında tören alanına geldi. Tören alanında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve beraberindeki gençleri tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Hafız Hakkı Paşa rolüyle karşıladı. Enver Paşa'nın, 'Eğer ben savaşta ölürsem' adlı vasiyetini Bakan Kılıç'a takdim eden sanatçı Yenilmez'in okuduğu şiir tören alanını dolduran 20 binden fazla katılımcıya duygusal anlar yaşattı.
(CM-AT-Y)

08.01.2013 12:02:33 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT