1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Erzincan Belediyesi'nden Don Uyarısı

Erzincan Belediyesi'nden Don Uyarısı

Erzincan Belediyesinden Don Uyarısı
A+A-

Erzincan Belediyesi aşırı soğuk ve beraberinde gelebilecek don olayları nedeniyle su sayaçlarında meydana gelebilecek patlamalara karşı vatandaşları önlem almaya davet etti. Erzincan Belediyesi Su İ

Erzincan Belediyesi aşırı soğuk ve beraberinde gelebilecek don olayları nedeniyle su sayaçlarında meydana gelebilecek patlamalara karşı vatandaşları önlem almaya davet etti.
Erzincan Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü'nce su sayaçlarının donmaması, bozulmaması yada patlamaması için yapılması gerekenleri şöyle açıkladı: Su sayaçlarının bulunduğu yerin hava akımına karşı korunması amacıyla açık bölümlerin kapatılması gerekiyor. Sayacın bulunduğu yerde varsa kırık camlar yenilenmeli, sayaçlar ve açıkta kalan su boruları yalıtım malzemeleri, taş yünü, bez parçası, talaş, boru kılıfı gibi maddelerle kaplanmalı. Sayaç yerinin temiz olmasına dikkat edilmesi gerektiği bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: Sayacın bulunduğu yer aydınlık ve rüzgar almayacak şekilde düzenlenmeli. Su sayacının donması halinde ise patlayan sayaçtan akan suyun diğer sayaçların donmasına yol açmaması için vana kapatılarak suyun kesilmesi gerekir. Ayrıca, donan su sayacını yeniden çalıştırmak için kesinlikle ateş yakma ya da sıcak su dökme yöntemlerine başvurmamak gerekir. Donan sayaç, abone yolu ve kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutularak açılmaya çalışılması, musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına yol açmaktadır.
(CM-AT-Y)

16.01.2013 11:03:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT