1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ermeni Mezarlığında Sehven Yıkılan Binanın Yapımı, Belediye Tarafından Tamamlandı

Ermeni Mezarlığında Sehven Yıkılan Binanın Yapımı, Belediye Tarafından Tamamlandı

Ermeni Mezarlığında Sehven Yıkılan Binanın Yapımı, Belediye Tarafından Tamamlandı
A+A-

Malatya'da Ermeni mezarlığı içine yapılan gasilhane, bekçi konutu ve son dua yeri inşaatı tamamlandı. Kiltepe Mahallesi'nde bulunan Ermeni mezarlığına Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği'nin (HA

Malatya'da Ermeni mezarlığı içine yapılan gasilhane, bekçi konutu ve son dua yeri inşaatı tamamlandı.
Kiltepe Mahallesi'nde bulunan Ermeni mezarlığına Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği'nin (HAYDER) talebiyle, Malatya Belediyesi tarafından; gasilhane, bekçi konutu ve son dua yeri yapıldı. 2 Şubat 2012'de Malatya Belediyesi ekiplerince, gasilhane, bekçi konutu ve son dua yeri yıkılmıştı. Medyanın büyük ilgi gösterdiği yıkıma sivil toplum örgütlerinden, muhalif siyasi partilerden, hatta Başbakan'dan da tepki gelmişti.
Bunun üzerine Malatya Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü imzasıyla gönderilen basın bülteninde, yıkımın sadece bekçi konutu bölümüyle sınırlı olması gerekirken yanlışlıkla binanın tümünün yıkıldığı, yanlışlığın telafisi için binanın yeniden yapılacağı ifade edilerek, "Sadece, bahsi geçen bekçi evinin yıkımı için mezarlığa giden belediyemiz yıkım ekipleri arasındaki iletişim kopukluğundan kaynaklanan bir hatadan dolayı, inşaatın tamamı yıkılmıştır. Belediyemizin yetkili organlarının bilgisi ve inisiyatifi dışında inşaatın tamamını yıkan ilgili personel hakkında da idari tahkikat başlatılmıştır. Bu coğrafyada yaşayan hiçbir etnik ve dini gruba yönelik, ayrımcı bir tavrımızın olması kesinlikle söz konusu değildir. Ermeni vatandaşlarımızın da bütün vatandaşlarımız gibi gönül rahatlığı ile inançları doğrultusunda definlerini yapabilmeleri için gerekli olan gasilhane ve müştemilatının yapımı hususunda her türlü kolaylık ve yardımın da belediyemiz tarafından sağlanacağı hususu saygıdeğer kamuoyuna duyurulur" denilmişti.
Ermeni mezarlığındaki yıkımın ardından verilen söz yerine getirilirken, gasilhane ve son dua yerinden oluşan birleşik yapı ile bekçi konutu, Malatya Belediyesi'nce yaptırılarak kullanıma hazır hale getirildi.
Elektrik, su, doğalgaz abonmanlıkları ve çevre düzenlemesi de yapıldıktan sonra Malatyalı Ermeni vatandaşların kullanımı için Malatya Belediyesi'nden Malatya HAYDER'e anahtar tesliminin yapılacağı bildirildi.
Bu arada, Kiltepe Mahallesi'nde 8 yıldır berberlik yapan Yusuf Aktürk adlı vatandaş, herkesin inancına saygı duymak gerektiğini söyleyip, "Mahalle olarak bundan rahatsız değiliz" dedi.
21 yıldır mahallede oturan Celal Demirtaş ise, "Daha önceden yapılan sansasyonel olaylarda mahallemizin suçu yoktu. Malatya Belediyesi yanlışlıkla yıktığı binayı yeniden yaptı" diye konuştu.
41 yıldır mahallede yaşayan Ahmet Yücekaya da, "Onların dini kendilerine, bizim dinimiz kendimize. Onlardan rahatsızlık duymuyoruz" şeklinde konuştu.
(NA-SO-Y)

17.12.2012 14:08:28 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT