1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ergenekon Davasında Savcı, Darbe Komisyonu'nun Raporunu Talep Etti

Ergenekon Davasında Savcı, Darbe Komisyonu'nun Raporunu Talep Etti

Ergenekon Davasında Savcı, Darbe Komisyonunun Raporunu Talep Etti
A+A-

Ergenekon davasında savcı, TBMM'ye yazı yazılarak Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor ve eklerinin dava dosyasına gönderilmesini istedi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen

Ergenekon davasında savcı, TBMM'ye yazı yazılarak Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor ve eklerinin dava dosyasına gönderilmesini istedi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, verilen 4. aranın ardından yeniden gün içerisinde salonu terk eden İlker Başbuğ da katıldı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Genelkurmay Başkanlığı'ndan gönderilen hard diskere ilişkin hazırlanan ön raporun okunacağını belirtti. Ön raporun okunmasının ardından mahkeme başkanı duruşma savcılarına söz verdi.
Söz alan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, savcılar Nihat Taşkın ve Murat Dalkuç ile dosyadaki eksikliklere ilişkin talepleri olduğunu ifade etti. Mütalaasını açıklaması beklenen Savcı Pekgüzel, Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında "Silahlı terör örgütüne silah temin etmek" suçundan açılan davanın birleştirildiğini hatırlatarak, sanıklara ve avukatlarına savunma için süre verilmesini talep etti.
Sedat Peker'in aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında "gizli tanık Poyraz'ı tehdit ettiği" gerekçesiyle açılan davanın, Ergenekon davası ile birleştirilmemesi yönünde görüş bildirdi. Dosyanın kapsamlı olduğunu belirten Pekgüzel, yargılamanın makul sürede bitirilmesi ve dosyanın geldiği aşama göz önünde bulundurularak birleştirmenin reddini talep etti. Pekgüzel, TBMM'ye yazı yazılarak Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporu ve eklerinin dava dosyasına gönderilmesini talep etti.
Savcı Pekgüzel ayrıca 2009 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'Darbe günlükleri' soruşturması kapsamında ifade veren emekli Orgeneraller İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Aytaç Yalman'ın verdiği ifadelerin bir örneğinin dosyaya eklenilmesini istedi.
Bugüne kadar dosya kapsamında 150 açık ve gizli tanığın dinlendiğini belirten savcı Pekgüzel, "Savunmanın talep ettiği tanıkların dinlenilmesinin dosyaya bir katkı sağlamayacağından reddi talep olunur" dedi.
Davanın müştekilerine gönderilen tebligatın beklenilmesini isteyen savcı, firari sanıklar Yeditepe Üniversitesi Mütevelli heyeti başkanı Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, eski milletvekili Turhan Çömez ve Saipir Debzledvize hakkında yakalama kararının akıbetinin sorulmasını istedi. Savcı Pekgüzel, çeşitli kurumlara yazılan müzekkerelerin akıbetinin sorulmasını istedi. Duruşma avukatların taleplerinin alınması ile devam ediliyor.
(YM-ÇK-Y)

13.12.2012 17:34:06 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT