1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ergene Artık Temiz Akacak

Ergene Artık Temiz Akacak

Ergene Artık Temiz Akacak
A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene'nin temiz akması için mesai saati gözetmeden denetimlerini sürdürüyor. 2012 yılında yapılan denetimlerde Ergene'yi kirletenlere 13 milyon lira para cezası kesildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene'nin temiz akması için mesai saati gözetmeden denetimlerini sürdürüyor. 2012 yılında yapılan denetimlerde Ergene'yi kirletenlere 13 milyon lira para cezası kesildi ve 4 tesis kapatıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla Ergene Nehri'nin aktığı Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde faaliyet gösteren sanayi tesislerinde su kirliliği ile ilgili denetimler aralıksız sürdürülüyor. Bakanlık, 2012 yılında yaptığı 2 bin 947 denetimde 13 milyon 43 bin 261 lira para cezası kesti ve 4 tesisi kapattı. Ergene Havzası'nın bulunduğu illerde denetim yapan Bakanlık, Edirne'de 539 tesiste yaptığı denetimde 151 bin 586 lira, Kırklareli'nde 447 tesiste yaptığı denetimde 1 milyon 148 bin 462 lira ve Tekirdağ'da 1961 tesiste yapılan denetimler sonucunda 11 milyon 965 bin 435 lira para cezası kesti. Yapılan 2 bin 947 denetim sonucunda 13 milyon 43 bin 261 lira para cezası kesildi ve 4 tesis kapatıldı.

HAFTA SONU VE GECELERİ DE DENETİM SÜRECEK
Bakanlık, hafta sonu ve geceleri de denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Bu denetimler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu başkanlığında ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış, ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Dairesi Başkanlığı, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı, Tekirdağ ve Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü idarecileri ve personelinin katılımı ile iki denetim grubu tarafından 2 adet mobil araç ile geçen hafta sonu yapıldı. Ergene Havzası'ndaki denetlemede, kirletici vasfı ve atıksu debisi yüksek olan sanayi tesisleri denetlendi. Denetim sırasında işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkışlarından analizleri yapılmak üzere atıksu numuneleri alındı. Bakanlık, atıksu numune analizlerinin tamamlanmasıyla birlikte Ergene Havzası'nda atıksu deşarj ettiği tespit edilen işletmeler hakkında gerekli idari ve adli süreci başlatacak. Denetimler Bakanlık ve Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından hafta içi, hafta sonu ve geceleri de devam edecek.
(ZÇ-CC-Y)

16.02.2013 11:17:23 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT