1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'a Ekvator'da Şok Protesto!

Erdoğan'a Ekvator'da Şok Protesto!

Erdoğan'a Ekvator'da Şok Protesto!
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekvador gezisinde korumaların saldırısına uğrayan Ekvadorlu kadınlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Savcılığın değerlendirmesi sonucu kadınlara dava açılması gündeme gelebilir.


Ekvador gazetesi El Comercio, Güney Amerika İşadamları Birliği Genel Sekreteri Cenk Gül’ün “dünya liderine hakaret eden” iki kadın hakkında suç duyurusunda bulunacağını yazdı.

Haberispanyol.com’un haberine göre gazete, Gül’ün “Salona akredite olmadan giren kadınlar, Recep Tayyip Erdoğan gibi dünya çapında bir lidere ‘katil’ dediler” sözlerine yer verdi.

“Sayın Cumhurbaşkanımıza hangi temele dayanarak katil diyorlar? Bu bizi rahatsız etti.” ifadelerini kullanan Cenk Gül’ün “Bu gibi durum ‘reisimize karşı’ saldırı olabilirdi ve korumaların müdahale etmemesi halinde kadınlar Cumhurbaşkanı’na kadar ulaşabilirdi” dediği aktarıldı.

“70 koruma kadınlara saldırdı”
Ekvador Kadın Haklarını Koruma Platformu Başkanı Paulina Munoz, Karka Kalapaqui ve Pilar Raza’nın davayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Saldırıya uğrayan diğer 5 kadınlar bir basın toplantısı düzenleyen Kalapaqui ve Raza, 50-70 kadar korumanın kendilerine saldırdığını ve hatta dinleyicilerin bile olaya dahil olduğunu aktardı.

Ekvador’a saatine göre Perşembe akşamı, başkent Quito’daki Ulusal Yüksek Çalışmalar Enstitüsü’nde (İAEN) gerçekleşen olayda, Erdoğan’ı protesto eden kadınlar korumalar tarafından darp edilerek dışarı atılmıştı. Kadınların yara izleri sosyal medyada paylaşılmıştı. Koruma şiddetinde ayrıca bir Ekvador milletvekili de darp edilmişti. (haberispanyol.com, ZETE)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum