1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: Siyasetçiler çözemezse millet çözer

Erdoğan: Siyasetçiler çözemezse millet çözer

Erdoğan: Siyasetçiler çözemezse millet çözer
A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, siyasilere hükümetin bir an önce kurulması için çağrı yaptı.

Erdoğan, "Eğer bu işi siyasetçiler çözemezse millet çözer" diyerek erken seçimi işaret etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 22. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, ihracatı, büyümesi, turizmi ve üretimiyle pek çok defa tahminleri bir performans ortaya koyduğunu söyledi.

İhracatçılara güvendiğini ifade eden Erdoğan, "Önümüzdeki aylarda benzer bir gelişmeyi, benzer bir sürprizi hem kendi ülkemize, hem de tüm dünyaya yaşatabileceğimizi ümit ediyorum. Bu konuda ihracatçılarımıza güveniyorum" dedi.

"Koalisyon hükümeti en kısa zamanda kurulmalı"
Erdoğan, Türkiye'de siyasi istikrarla büyüme oranları arasında güçlü bir ilişki bulunduğunu belirterek, "Ülkemizde hangi lider, hangi siyasetçi milletin desteğini en güçlü şekilde elde etmişse, onun döneminde Türkiye en yüksek ve sürekli büyüme oranını yakalamıştır" diye konuştu.

Türkiye'nin değil gerilemeye durmaya dahi tahammülü olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Etrafı adeta ateş çemberi içinde olan Türkiye'nin hem kendisinin bundan zarar görmemesi hem de kardeşlerine yardım elini uzatması ve güçlü olması şart. Bunun için de seçim sonrasının geçiş dönemini süratle tamamlayıp, Türkiye'nin yönünü yeniden geleceğe çevirmek mecburiyetindeyiz. Anayasada Cumhurbaşkanı'na hükümet kurulamaması halinde seçimlerin yenilenmesine karar vermek için tanınan 45 günlük süre Meclis Başkanlık Divanı'nın seçimiyle başlıyor. Böyle bir durumda ağustos ayının ortalarına kadar uzanan bir süreç söz konusu. Türkiye'nin böyle bir zaman kaybına tahammülü olmadığına inanıyorum. Bunun için koalisyon hükümetinin mümkün olan en kısa zamanda kurulmasını temenni ediyorum."

"Siyasetçiler çözemezse millet çözecektir"
Erdoğan, hükümet kurma sürecinde hiçbir siyasi parti başkanının egosuna mahkum olmaması gerektiğini belirtti.

Egoların öne geçmesi halinde hükümet kurma sürecinin uzayacağına dikkati çeken Erdoğan, "O zaman da Cumhurbaşkanı olarak üzerimize düşen görev, siyasetçiler bu işi çözemiyorsa millet bu işi çözecek tek mercidir. Bunu yapmak zorundayız" dedi.

Anayasa'daki yerimi iyi biliyorum
Birileri çıkıp Cumhurbaşkanı'nın haklarının anayasa kurallarına çekilsin diyor. Ben Anayasayı gayet iyi biliyorum ve o kurallar içindeyim. Anayasa'nın bana verdiği yetkiyi gayet iyi kullanmayı bilirim. Birilerinin talimatına ihtiyacım yok.

A+A-

HABERE YORUM KAT