1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan oy için Avrupa turuna çıkıyor
Erdoğan oy için Avrupa turuna çıkıyor

Erdoğan oy için Avrupa turuna çıkıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'da yaşayan 2.6 milyon Türk seçmenin oylarını istemek için Mayıs ayında Avrupa turuna çıkacak. Başbakan Erdoğan, yaşadıkları ülkede oy kullanma imkanı kazanan gurbetçilere hitap etmek üzere mayıs ayında Avrupa turuna ç

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'da yaşayan 2.6 milyon Türk seçmenin oylarını istemek için Mayıs ayında Avrupa turuna çıkacak. Başbakan Erdoğan, yaşadıkları ülkede oy kullanma imkanı kazanan gurbetçilere hitap etmek üzere mayıs ayında Avrupa turuna çıkmaya hazırlanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim kanununda yapılan değişiklikle yaşadıkları ülkede oy kullanma imkanı kazanan gurbetçilere hitap etmek üzere mayıs ayında Avrupa turuna çıkmaya hazırlanıyor.

2.6 MİLYON SEÇMEN VAR

Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre, 1,5 milyonu Almanya’da, 85 bini ise ABD’de de olmak üzere yurt dışında yaklaşık 2,6 milyon seçmen bulunuyor. Bu oran, 50 milyonluk toplam seçmen sayısının yüzde 5’ine tekabül ediyor. 

YÜZDE 5 İÇİN YOLA ÇIKIYOR

Hürriyet'ten Ümit Çetin'in haberine göre, Erdoğan da bu yüzde 5'e hitap etmek için mayıs ayında Türk nüfusunun yoğun olduğu başta Almanya,Fransa, Hollanda olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesini ziyaret edecek ve miting düzenleyecek. Almanya'daki mitingin Köln'de yapılması planlanırken, diğer ülkeler ve tarihleri üzerindeki çalışmalar sürüyor.

YÜZDE 90'LIK ARTIŞ BEKLENİYOR

Yurt dışında yaşayan milyonlarca gurbetçi, ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bulundukları ülkelerde oy kullanabilecekler. Türk vatandaşları şimdiye kadar sadece ülkeye giriş çıkış yaparken gümrük kapılarında oy kullanabiliyordu. Yapılan tespitlere göre bugüne kadar 2.6 milyon gurbetçi seçmenin en fazla yüzde 7'si gümrüklere gelerek oy kullandı. Yapılan yeni düzenlemeyle bu rakamın yüzde 95-97'lere çıkması bekleniyor. 

GURBETÇİLERE OY KULLANMAK İÇİN 4 GÜN SÜRE

Daha önce olduğu gibi gümrük kapılarına da sandık konulacak. Gurbetçilere oy kullanmak için 4 gün verilecek.  Oy verme işlemi 7 Ağustos tarihinde başlayacak ve 10 Ağustos akşamına kadar devam edecek. Cumhurbaşkanı ilk tur oylamada belirlenemezse gurbetçiler, ikinci tur oylama 21 Ağustos ile 24 Ağustos tarihleri arasında yeniden sandık başına gidecekler. 

İNKANLAR YETERSİZ KALIR ENDİŞESİYLE...

Seçmen sayısının yoğun olduğu Almanya, Fransa ve Hollanda'da Türkiye’ye ait diplomatik binalardaki imkanların yetersiz kalabileceği endişesiyle spor salonları, okullar veya fuar alanları ile görüşmeler yapılıyor. Gurbetçiler, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını www.ysk.gov.tr adresinin ‘Yurt Dışı Seçmen Sorgulama’ bölümünden kontrol edebilecekler. Kayıtlarını bulamayan seçmenler bağlı bulundukları konsolosluklara adres beyanında bulunarak kayıtları güncellemeleri gerekiyor. (Kaynak: Hürriyet)

HABERE YORUM KAT