1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: OHAL 3 ay daha uzatılabilir, belki 12 ay da yetmeyecek

Erdoğan: OHAL 3 ay daha uzatılabilir, belki 12 ay da yetmeyecek

Erdoğan: OHAL 3 ay daha uzatılabilir, belki 12 ay da yetmeyecek
A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, OHAL’in 3 ay süreyle uzatılmasının Türkiye’nin yararına olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, 27. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

15 Temmuz darbe girişimi

“15 Temmuz’da Türkiye hem bir darbe girişimine hem de örtülü işgal girişimine maruz kaldı. 15 Temmuz TSK içinde yuvalanan bir cuntanın eseri olması dolayısıyla bir darbe girişimiydi. 15 Temmuz bir terör saldırısıydı.

Lozan

“Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalıştılar. O masaya oturanlar anlaşmanın hakkını veremediler. Şimdi onun sıkıntısını biz yaşıyoruz. Bu darbe de başarılı olsaydı Sevr’i dahi aratacak dayatmayla karşımıza çıkacaklardı.

“Lider taşın arkasına saklanırsa millet de dağın arkasına saklanır. Biz o gece milletimizle yürüdük. Bu milletin ve devletin sabrını zorlamayın Bu milletin ve devletin sabrını zorlayanların akibetini öğrenmek istiyorsanız açık tarih kitaplarına bakın.

OHAL

“3 ay süreyle OHAL ilan edilmişti. OHAL konusunu speküle etmeye çalışanlar var. Birileri bir şeyi anlamıyor. Atanmış kimdir, seçilmiş kimdir. KHK, OHAL uygulamalarının terör örgütüyle mücadelede sınırlı kalacağı ilk günden ifade edilmişti.

“Rahat rahat sokağa çıkıyorsun, alışverişe çıkıyorsun. Günlük hayatın işlemesinde bir rahatlık, bir güvence var. 2 ayı aşkın sürede OHAL, terör örgütüyle mücadelenin etkinliğini artırma amacıyla uygulandı. OHAL terörle mücadelede bizi hızlandırıyor.

“Mesele öylesine derin ki 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülmüştür. MGK’de OHAL’in 3 ay daha uzatılması tavsiye edildi. Hükümetimiz gerekli adımları atacaktır. OHAL tamamen FETÖ ve PKK terör örgütleriyle daha etkin mücadele amacına yönelik.

“Anamuhalefet partisinin “Meclis’in rutin çalışmasıyla yürütülebilir” görüşüne katılmıyorum. Meclis’in yükü yeteri kadar ağır. Anında kaçabiliyor, 24 saat bile önemli. OHAL’in 3 ay uzatılması Türkiye’nin yararınadır. Belki 12 ay da yetmeyecek.

“Fransa’da toplamda 1 yıllık OHAL var. Kimse diyor mu niye OHAL ilan ilan ettiniz. Kimse bize takvim belirlemesin, kimse bizim yol haritamızı tahin etmesin. Türkiye, Fransa’daki terör olayıyla mukayese edilemeyecek bir darbe girişimen sahne oldu. Ben burada bir oylama yapsam 400 civarındaki muhtarıma sorsam. Görüldüğü gibi ittifakla kabul.

Suriye

“Suriye’de başlatılan Fırat Kalkanı operasyonundan çok rahatsız oldular. Bu operasyonla bölgede DEAŞ’la savaşan tek gücün kendileri olduğu yalanı söndü. DEAŞ bir yere giriyor, oradan çıkıyor oraya PYD ile YPG yerleşiyor. Tezgah böyle çalıştı.

İMCTV

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum