1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan-mikati Ortak Basın Toplantısı (2)

Erdoğan-mikati Ortak Basın Toplantısı (2)

Erdoğan-mikati Ortak Basın Toplantısı (2)
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'ye ilaç, yiyecek ve giyecek dışında başka yardım yapmadığını, Suriye'ye giden silah türü yardımların Türkiye kaynaklı olmadığını söyledi. Başbakan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'ye ilaç, yiyecek ve giyecek dışında başka yardım yapmadığını, Suriye'ye giden silah türü yardımların Türkiye kaynaklı olmadığını söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan basın toplantısının ardından ise gazetecilerin sorularını cevapladı. Lübnanlı bir gazetecinin, Suriye'de kaçırılan Lübnanlıların kurtarılması noktasında sona yaklaşıldığını ve Türkiye'nin Suriye'ye kaçak silah verip vermedi şeklindeki sorusu üzerine Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
"Bu konu bizim konumuz değil. Bizim muhalefete verdiğimiz destek malum birinci derecede bir defa kamplar konusudur. Ve şuanda ülkemizde bizim 170 bini kamplarda 60 bini ise şehirlerimizde olmak üzere 230 bin Suriyeli vardır. Bizim Suriye ile ilgili sorunumuz rejimledir. Bizim Suriye halkıyla en ufak bir sorunumuz yoktur. Çünkü Suriye halkı bizim kardeşimizdir, canımızdır, ciğerimizdir.
Bakın şuanda hala bizim sınır illerimize havan topları düşmektedir. Bütün bunlar tabii ki bizim canımızı yakmaktadır. Ve bu arada da 5 tane orada sivil vatandaşımız da şehit olmuştur. Ve biz şuanda Suriye halkına özellikle bizim bölgemizde olanlara ve sınır ötesinde gıda noktasında, ilaç noktasında, giyecek noktasında gerekli desteği veriyoruz, vermeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Ve bunun dışındaki destekler Türkiye kaynaklı, Türkiye mahreçli değildir, bunu da bilmenizi ayrıca istiyorum.
Tabi Suriye'de acaba rejime kimler destek veriyor, bu soruyu neden sormuyorsunuz bunu da merak ediyorum. Suriye rejimine kimler destek veriyor, bu soruyu da sormanız lazım. Biz bu halka bu tür desteği verirken, Suriye rejimini kimler destekliyor, kimler hala halka rağmen Suriye'de bu zalim rejimin neden ayakta durmasını sağlıyor, ben Lübnanlı kardeşlerimden bunu beklerdim. Çünkü Lübnan Suriye'nin çok sıkıntısını çekti. Lübnan'a Suriye'nin de çok büyük zulmü oldu. Biz o zaman da devreye girdik. Suriye'nin askerini Lübnan'dan çekmesi noktasında da biz özellikle şuandaki Beşar Esad'a bu konularda çok ricalarda bulunduk. Sonunda oradaki askerleri çekti. Adeta sanal bir Suriye'nin işgali Lübnan'da söz konusuydu. O günleri unutmayın. Ve bunun başarılmasında da bizim orada bir aktivitemiz oldu. Bir fonksiyonumuz oldu.
Tabi şuandaki durum çok çok farklı bir noktada ve bu konuyla ilgili olarak da bizler az önce ifade ettiğim rejimle olan bu mücadelede Suriye halkının yanında olma sürecini sürdüreceğiz, destekleyeceğiz. Ve Suriye halkına bu noktada başta Suriye Ulusal Koalisyonu olmak üzere ki, yapılan toplantıda da 130'u aşkın ülke bu Suriye Ulusal Koalisyonu'nu tanımıştır ve bunu tanımak suretiyle bir defa Suriye'deki mevcut rejime karşı dünyanın ortak tavrı ortaya çıkmıştır. Bu da tabi ayrıca çok çok önemlidir. Bu Marakej'deki bu toplantıdan sonra ki bu süreç çok daha güçlenerek, çok daha hızlanarak devam etmektedir. Bunu da özellikle bilmenizi istiyorum.
Ve tabi kaçırılan bu Lübnanlı kardeşlerimizle ilgili olarak gerek Sayın Başbakan' ve heyete biraz önce ifade ettik; sizler bu konuda hangi hassasiyetle bu konunun üzerinde duruyorsanız, bizler de bu muhalif kanatla olan münasebetlerde ilgili birimlerimizi, ilgili arkadaşlarımızı bu konuda hassasiyet göstermeye ve burada biran önce bu insanların özellikle de ailelerine kavuşmasını, hürriyetlerine kavuşması noktasındaki mücadelemizi sürdürüyoruz. İnanıyorum ki er veya geç bu işten de bir netice alacağız."

İSRAİL UÇAKLARININ LÜBNAN HAVA SAHASINI İHLAL ETMESİ
Konuk Başbakanı Necip Mikati'ye ise İsrail savaş uçaklarının Lübnan havasahasını ihlal ederek Suriye'den Lübnan'a nükleer taşıyan bir konvoyu vurduğu şeklindeki haberlerin doğru olup olmadığı soruldu. Mikati ise soru üzerine, "Tabi bu konvoyla ilgili olarak böyle bir olayı ben de toplantı sırasında duydum. İlgili Lübnan ordusuyla temasa geçerek, henüz bunu doğrulatamadım. Konu şuan için medya boyutunda diyebilirim" diye konuştu.

"MİLLETİMİN BU SÜRECE BAKIŞI ÇOK OLUMLU"
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin PKK'nın silah bırakmasına yönelik görüşmelerin Erbil'de yapılacağına yönelik haberler olduğunu hatırlatması üzerine, ise şunları kaydetti:
"Kiminle görüşmemiz gerekiyor derken, burada bizim tabi birçok burada süreci değerlendirebileceğimiz arkadaşlarımız var. İşte MİT bunun en önemli ayağıdır. Ama karşımızda bir siyasi muhatap varsa, bununla ilgili de söylemiştim biliyorsunuz; bizim müzakere edebileceğimiz siyasi muhataplarımız olabilir. Bu siyasi muhataplarımız yerli de olur, uluslar arası da olur. Ve uluslar arası camiada da Erbil'deki siyasi muhataplardan istifade edeceksek onlarla da bu işi görüşürüz. Nitekim de görüştük ve görüşüyoruz. Ben de görüştüm, bakan arkadaşlarım da görüştü.
Çünkü onlar Irak parlamentosunda Irak'taki eyalet yapılanması içerisinde yer alan siyasilerdir. Onlarla da görüşmeleri bugüne kadar yaptık, yapıyoruz. Bundan sonra ki süreçte de yapabiliriz. Yeter ki, bir karar varalım ve şu refah, huzur ortamını ülkemizde yakalayalım. Ve gördüğüm kadarıyla halkımın, milletimin bu sürece bakışı çok çok olumlu. Yaptırdığım kamuoyu araştırmalarında da bunu görüyorum. Yani gerek İmralı ile yapılan görüşmeler, gerek halkımızla şuanda yaptığımız ortak diyalog çalışmaları bu sürecin ne olursa olsun bitirilmesi noktasındadır. Ve tüm medya mensuplarının da bu konuda verecekleri destek, verdikleri destek bu sürecin bitirilmesi bakımından önemlidir diye düşünüyorum."
Lübnan Başbakanı Mikati ise son olarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de teşekkür etmek istediğini belirterek, "Türkiye her zaman bizim ve halkımızın yanındadır" dedi.
(AT-YHY-Y)

30.01.2013 20:14:41 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT