1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Erdoğan Mesajı Verdi Küba Harekete Geçti

Erdoğan Mesajı Verdi Küba Harekete Geçti

Erdoğan Mesajı Verdi Küba Harekete Geçti
A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 bin Müslümanın yaşadığı Küba'da o dağın tepesine bir cami yakışır sözünün ardından Büyükelçi Alberto Gonzales Casals, ülkede cami yapacaklarını açıkladı. Casals, Müslümanların ibadet yapabileceği camileri inşa edeceğiz dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 bin Müslümanın yaşadığı Küba'da o dağın tepesine bir cami yakışır demesinin ardından Büyükelçi Alberto Gonzales Casals, ülkede cami yapacaklarını açıkladı. Casals, müslümanların ibadet yapabileceği camileri inşa edeceğiz dedi.

 

Casals, ülkede yaşayan Müslümanların da camiye sahip olma hakkı bulunduğunu belirterek, “Uzun süredir bunu düşünüyoruz. Bu cami inşaa edilecektir” dedi.

NTV’nin canlı yayınında Can Ertuna’nın sorularını yanıtlayan Alberto Gonzales Casals, 11 milyonluk Küba’da 5 bin Müslüman’ın bulunduğunu söyledi.

Tarihi tartışmaya girmek istemediklerini dile getiren Küba Büyükelçisi, cami konusunun daha önce gündeme geldiğini ifade etti.

Erdoğan

Casals, şöyle konuştu:

“İki yıl önce Küba’daki Müslüman toplumdan böyle bir talep gelmişti. Biz laik bir ülkeyiz. Bütün farklı dinlerin taleplerini değerlendiriyoruz. Müslümanların camiye sahip olma hakkı var. Türkiye hükümeti, Diyanet aracılığıyla cami inşaatında yardımcı olacak.

2-3 yıldır gündemde olan bir konu. Bir cami inşaatı söz konusu. Önemli olan Havana’da yaşayan halkın talebi. Uzun süredir bunu düşünüyoruz. Bu cami inşaa edilecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Amerika kıtasının 1492′den önce keşfedildiğini savunmuştu.

Erdoğan, yaptığı konuşmada “Oysa Kolomb’tan 314 sene önce 1178′de Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmışlardır. Kristof Kolomb’un hatıralarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahsedilmektedir. Kübalı kardeşimle bunu konuşuruz. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır” demişti. (Sozcu)

A+A-

HABERE YORUM KAT