1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan: 7 ay önce insanlar İstanbul'dan Van'a kahvaltıya gidiyordu

Erdoğan: 7 ay önce insanlar İstanbul'dan Van'a kahvaltıya gidiyordu

Erdoğan: 7 ay önce insanlar İstanbul'dan Van'a kahvaltıya gidiyordu
A+A-

Dünya Turizm Formu'nun kapanış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Daha 7 ay önce İstanbul'dan insanlar Van'a kahvaltı yapmaya gidiyordu" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kısım medyanın terör eylemleri karşısındaki tavrını eleştirerek, “Paris saldırısına gösterdiği empatiyi, kendi ülkesindeki terör eylemlerine göstermeyen bir medyamız var. Esnaf turizmci kaybetmiş bunların umurunda değil. Kalemleri ile, manşetleri ile, söylemleri ile terör örgütüne taşeronluk yapmayı muhalefet diye yutturmaya çalışıyorlar” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Dünya Turizm Formu”nun kapanış oturumuna katıldı. Toplantıda konuşan Erdoğan, Sur’da devam eden operasyonlara da değindi.


“BİZE ‘OLAĞANÜSTÜ KALDIRIN YETER’ DİYENLER SÖZLERİNDE DURAMADILAR”
Van’ın, Bitlis’in, Diyarbakır’ın, Ağrı’nın bütün güzelliklerinin dünyanın ilgisine sunmak gerektiğini savunan Erdoğan, “Neden Cizre, Silopi, Sur çukurlarla, barikatlarla, terör örgütünün harabeye çevirdiği sokaklarla gündeme gelsin. Neden ilim irfan şehri Diyarbakır yakılan camilerle, yıkılan okullarla, manevi mirasına yapılan kardeşçe saldırılarla gündeme gelsin. Bölgedeki şehirlerimiz neden Antalya gibi, İzmir gibi tüm dünyadan ziyaretçilerin geldiği, güzelliklerini doya doya seyrettiği iller olmasın. Hakkari bırakın tüm imkanlarını sadece turizmle, dağları, bitki örtüsü, akar suları üzerinden farklı bir kent haline dönüşebilir. Bunun önündeki en büyük engel eli kanlı terör örgütüdür. Niçin yatırımcı bu illere gitmiyor. Can güvenliği ve ‘acaba bu yatırımım yakılır yıkılır mı’. Bundan dolayı. Daha 7 ay önce İstanbul’dan insanlar Van’a kahvaltı yapmaya gidiyordu. Sur’daki esnaf kardeşim daha 1 yıl önce ülkemizin her yerinde müşteri ağırlıyordu. Cizre düne kadar cıvıl cıvıldı. Ben partimizi kurarken Cizre’ye gittiğimiz günleri hatırlıyorum. Sorduğumda bana ne bekliyorsunuz diye ‘olağanüstü hali kaldırın yeter’ dediler. Maalesef bunu söyleyenler sözlerinin arkasında duramadılar” diye konuştu.

3-428.jpg

“TANITMAKTA ZORLANIYORUZ”

Dünyanın PKK’ya bakışını eleştiren Erdoğan, “Biz sabırla inşa ettiğimiz bu huzur iklimini dinamitleyen, şehirleri yok eden bu terör örgütünü hala dünyaya tanıtmakta zorlanıyoruz. Hatta kendi insanımıza dahi tanıtmakta zorlanıyoruz. Tüm bunlara rağmen bölgedeki vatandaşlarımız artık sağ duyulu, basiretli tavırları ile terör örgütüne prim vermedi, bu terör örgütünü yalnız başına bıraktı” ifadelerini kullandı.

“DİYARBAKIR’DA ‘KAÇTI’ DENİLEN VATANDAŞLAR OPERASYON BİTİNCE DÖNÜP YERLERİNE YERLEŞECEK”

Operasyonların devam ettiği bölgede yaşanan göçlere de değinen Erdoğan, “Orada ‘kaçtı’ denilenler kaçmadı. Yer değiştirdiler. O kardeşlerim yer değiştirerek bu operasyonların başarı ile devamını sağlıyor. Kiraları her şeyi veriliyor. Operasyonlar bittikten sonra buradalar plan proje ile yeni ilçeler inşa edilecek. Şu an ‘kaçtı’ denilen vatandaşlarımız gelip yerlerine yerleşecekler, modern şekilde hayatlarını sürdürmeye başlayacaklar. Bölgede terör örgütü üzerinden kurulmaya çalışılan tek tipçi anlayış bizzat Kürt kardeşlerim tarafından çukura gömülmüştür. İnşallah terör örgütü tehdit olmaktan çıkarıldıktan sonra bölge şehirleri şaha kalkacaktır. Kardeşliğini pekiştirmiş bir Türkiye’nin maddi ve manevi her noktada tarihte olmadığı kadar kazanacağını biliyoruz. Bunu başkaları da biliyor ve önümüze bunca engel çıkarılıyor. Onlara rağmen başaracağız ve 2023 hedeflerimize ulaşacağız. PKK PYD, YPG, DAİŞ gibi örgütler kanlı eylemleri ile bir yere varamayacaklarını kendileri de biliyorlar. Bu Türk ordusu, Türk emniyeti, köy korucularımız el ele bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

4-355.jpg

“PARİS SALDIRISINA GÖSTERDİĞİ EMPATİYİ, ÜLKESİNDEKİ TERÖR EYLEMİNE GÖSTERMEYE BİR MEDYAMIZ VAR”

Konuşmasında medyayı da eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:
“Bu örgütlerin amacı halk arasında şiddet ortamı oluşturarak korku ikliminin yaygınlaşmasını sağlamak. Yatırımcıyı ürküterek bölge insanını örgütün karanlığına mahkum etmektir. Bu hakikat ortadayken Paris saldırısına gösterdiği empatiyi, kendi ülkesindeki terör eylemlerine göstermeyen bir medyamız var. Esnaf turizmci kaybetmiş bunların umurunda değil. Kalemleri ile, manşetleri ile, söylemleri ile terör örgütüne taşeronluk yapmayı muhalefet diye yutturmaya çalışıyorlar. Biz bu konuda ne yapıyorsak bu beşinci kol faaliyeti yürütenlere, bu mankurtlara rağmen yaptık. Bizi hedeflerimizden alı koymalarına müsaade etmeyeceğiz. Bir kapı kapanırsa diğer kapılar açılır. İnşallah hep birlikte çalışarak, el ele vererek turizmi geliştirecek yeni ufuklara açılmasını sağlayacağız”.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

2 Yorum