1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Erdem: "öğretmenlere Sahip Çıkın"

Erdem: "öğretmenlere Sahip Çıkın"

Erdem: öğretmenlere Sahip Çıkın
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahta İlçe Başkanı Abdullah Erdem, ataması yapılmayan birçok öğretmen olduğunu, bu öğretmenlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platf

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahta İlçe Başkanı Abdullah Erdem, ataması yapılmayan birçok öğretmen olduğunu, bu öğretmenlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu'nun (AYÖP) verilerine dikkat çeken Erdem, bu insanlara sahip çıkılması, sorunun çözülmesi gerektiğini ifade ederek, "AYÖP'ün verilerine göre Türkiye'de bütün branşlarda öğretmen açığı bulunmasına rağmen 350 bin öğretmen atama bekliyor. Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı tüm branşlarda yaklaşık 120 bin öğretmen açığı olduğunu kabul etti. 36 bin öğretmen Ağustos ayında atanırken 70 bin öğretmen de ücretli olarak çalışıyor. Şubat ayında bu sayının yaklaşık yüzde 50'si istifa ederek sınava hazırlanacak. Bu da yaklaşık 35 bin ücretli öğretmenin istifa edeceği anlamına geliyor. Bu eğitime büyük ölçüde zarar verecektir. Şubat ayında istifa edilmesinin gerekçesi de KPSS puanlarının sadece bir yıl geçerli olmasından kaynaklanıyor. Adıyaman'da bu durum daha da vahimdir. Atanamayan ve okuduğu için herhangi bir meslek edinemeyen bu öğretmen arkadaşlarımız, çevre illere giderek burada sağlıksız ve zor şartlarda çalışıyorlar. Edindiğimiz istatistiklere göre Adıyaman'da kurslara giderek KPSS sınavına hazırlanan öğretmen adayı sayısı yaklaşık 3 bin civarındadır. Geçen yıllarda sıkça karşılaştığımız olayların başında, ÖSYM'nin sınav güvenliğini bir türlü alamaması ve bu nedenle sınava hazırlanan öğretmenlerimizin emeklerinin boşa gitmesidir. Son olarak Gaziantep'te mitinge katılan Başbakanın atama isteyen bir öğretmeni rencide etmesi de herkesin tepkisini çekmiştir. Bu sözler, sadece orada bulunan öğretmene söylenmemiştir. Bu sözler, atama bekleyen 350 bin öğretmene, ailelerine ve duyarlı tüm vatandaşlara söylenmiştir" dedi.
(Şİ-SO-Y)

23.01.2013 11:56:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT