1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erciş'teki Recep Tayyip Erdoğan Bulvarının Yeni Adı

Erciş'teki Recep Tayyip Erdoğan Bulvarının Yeni Adı

Erciş'teki Recep Tayyip Erdoğan Bulvarının Yeni Adı
A+A-

Erciş Belediyesi tarafından Adnan Menderes Mahallesi’ndeki Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nın ismi belediye meclisi kararıyla değiştirilerek yerine Kürt aydının ismi verildi.


Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, belediye meclisi kararıyla ‘Celadet Ali Bedirhan Bulvarı’ ismine dönüştürüldü. Bulvara, Kürt aydın, yazar ve siyasetçi Celadet Ali Bedirhan'ın isminin verilmesinin ardından, Kürtçe ve Türkçe yazılı tabelalar yerine asıldı. Bulvara yeniden isim asılması nedeniyle açıklamalarda bulunan Erciş Belediyesi Eş Başkanı Diba Keskin, Erciş’in tarih boyunca ilk defa kendi kalıntılarına, özüne dönecek bir isme döndüğünü belirterek, “Böyle büyük bir Kürt aydının ismini buraya bırakmak bizler, belediye meclisi için bir onurdur. Başbakanın ismi Türkiye'de her yerde var. Fazlasıyla var. Başbakan, Türkiye'nin bir lideridir. Burada bir Kürt, orada bir Çerkez, başka bir yerde Laz, Arap, Farisi ismi muhakkak olmalıdır. Sadece Celadet Ali Bedirhan değil, Türk ve Kürt tarihine ismi geçmiş tüm değerli şahısların isimlerinin tabelalarımızda, büyük yapılarımızda isimlerini ölümsüzleştirmek, torunları için bir değerdir. Nasıl Ercişli Emrah ile Selvi ismi bir değerse, bu isimlerde birer değerdir" dedi.

Erciş Belediye Eş Başkanı Abdurrahman Çağan ise, Celadet Ali Bedirhan’ın Kürt dili üzerine en kapsamlı çalışmaları yapan bir kişi olduğunu belirterek, “Kürt dilene katkılar yapan, Kürt dilini geçirdiği tarihi evrelerin ağır baskılardan kurtararak yaşatıp günümüze kadar ulaştıran kişidir. O nedenle Celadet Ali Bedirhan’ın Kürt tarihinde hem de Kürt edebiyatında büyük çalışmaları olmuştur. Belki de Osmanlılar’dan sonra Kürtçe yayınlanan ilk gazeteyi, dergiyi çıkaran, ön ayak olan kişidir. Kürt dili konusunda son derece değerli bir isimdir. Bizler onu her zaman rahmet ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

1-098.jpg

2-084.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

2 Yorum