1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ERCİŞ’TE KIRGIZLAR ‘KUTLU DOĞUMU’ KUTLADI

ERCİŞ’TE KIRGIZLAR ‘KUTLU DOĞUMU’ KUTLADI

ERCİŞ’TE KIRGIZLAR ‘KUTLU DOĞUMU’ KUTLADI
A+A-

Van’ın Erciş ilçesi Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız asıllı Türk vatandaşları ‘Kutlu Doğum Haftası’ münasebetiyle köylerinde etkinlik düzenlediler.


Köy meydanında tertiplenen etkinliğe Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, AK Parti Erciş İlçe Başkanı Mürsel Göral, Semerkant Erciş Şube Başkanı Necdet Albayrak ile Ulupamir köyü halkı katıldı. Köy imamının okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Kırgızlı gençler tarafından ilahiler ve şiirler okundu. Daha sonra kalabalığa hitap eden Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, ‘Kutlu Doğum Haftası’ münasebetiyle tertiplenen etkinlikte emeği geçenleri kutladı. Bugünün çok önemli bir gün olduğunu da anlatan Arapoğlu, “Niçin mutlu olmayalım, elbette mutlu olacağız. İçimizde bir neşe, bir sevinç var. Çünkü bugün Allah Resulü’nü (S.A.V) anıyoruz. Onun kutlu doğumunu kutluyoruz. Onu anmak, onu tanımak ne güzel bir şey değil mi? Çünkü o, alemlere rahmet olarak gönderilmiş. Elhamdülillah iki cihan Serverı Muhammed Mustafa’ya (S.A.V) ümmet olma şerefine nail olmuşuz. Bugün işte bunu icra ediyoruz. İki cihan serverini, peygamberimizi anıyoruz. Nasıl anmayalım. O, alemlere rahmet olarak gönderilmiş. Kuran-ı Azumuşam’da peygamberimize övgüler var. ‘O, sizlere en iyi örnektir’. Allah ve melekler ona salat ve selam ediyor’ diye rabbimiz buyuruyor. İşte bizler de bugün ona salat ve selam getiriyoruz. Salat ve selam ona ve ashabına olsun. 1440 yıl sonra yine onu tanıyan yine onu bilen bir ümmetiz Elhamdülillah. Rabbimiz bizi sevmiş ki Nebi’ye bizi ümmet etmiş. Allah sevmiş ki, Muhammed Mustafa’sını bize tanıtmış. Allah’ı tanımışız, kitabımızı tanımışız ama kul olarak, bize düşen bir görev var. Allah’ın bunca lütfü bize bahşettiği nimetlerin karşısında biz görevimizi yapıyor muyuz? Biz Allah Resulünü ne kadar tanıyoruz? İşte bu soruyu kendimize sormamız lazım. Bu vesileyle ‘Kutlu Doğum Haftanızı yürekten tebrik ediyorum” dedi.


Köycük köyü fahri imamının ‘Peygamber ve insan onuru’ isimli sohbetinden sonra Kırgızlı gençler tarafından ‘Filozoflar ile Şems’ isimli piyes sahnelendi. Piyesin ardından, gelen davetlilere gül ve Hazreti Muhammed’in hayatını içeren bir kitap hediye edildi.

\"\"

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT