1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Erciş'te darp edilen gazeteciler İHD’ye başvurdu

Erciş'te darp edilen gazeteciler İHD’ye başvurdu

Erciş'te darp edilen gazeteciler İHD’ye başvurdu
A+A-

Van'ın Erciş ilçesinde darp edilen gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, Van İnsan Hakları Derneği'ne başvurdu.

Van'ın Erciş İlçesi'nde darp edilen  gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, Van İnsan Hakları Derneği'ne başvurdu. Gazetecilere Van İHD Başkanı Murat Melet ve Van İnternet Medyası Derneği (VİMED) Başkanı İlhan Siyahtaş’da destek verdi.

Melet: Bu yaşananları Ulusal ve Uluslararası platformlara taşıyacağız
Van İHD Başkanı Murat Melet, Yaşanan saldırıyı kınayarak, Gazeteciler'e yönelik bu saldırıyı asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Melet, Gazetecilere yönelik saldırının asla peşini bırakmayacağını vurgulayarak, Gazeteciler'in kendilerine yaptığı başvuruyu ulusal ve uluslararası bütün platformlara taşıyacaklarını belirtti. 

Yılmaz: Çok fazla tehdit alıyoruz
Saldırıya uğrayan Gazeteci İdris Yılmaz, ise yaşadıkları darp olayını detayları ile anlattı. Yılmaz, yıllardır Erciş'te hedef haline getirildiklerini belirterek, "Biz yıllardır Erciş'te gazetecilik yaptığımız için hedef haline geliyoruz. Defalarca gözaltına alındık, hakkımızda onlarca dava açıldı. Son ollarak ise bir yolsuzluk iddiasına karşı gittiğimiz yerde çok sayıda kişinin saldırısına maruz kaldık. Sosyal medya başta olmak üzere birçok yerde tehditler alıyoruz. Buradan çok açık ve net ifade etmek istiyorum. Eğer benim ve ailemden birilerinin başına bir şey gelirse, ya da ayağımız taşa takılırsa sorumlusu Erciş Emniyet Müdürü ve Müteahhittir" dedi. 

Akbaş: Saldıranlar sosyal medyadan mesaj gönderdi
Erhan Akbaş ise kendilerine yönelik saldırıyı yapan kişilerin daha sonra sosyal medyada mesaj olayın kapanmasını istediğini ifade etti. Akbaş, hiçbir şekilde bu olayları kapatmayacaklarını hukuki bütün hakları sonuna kadar savunacaklarını söyledi.

Gazeteciler ayrıca saldırıya ilişkin bütün fotoğrafların da ellerinde olduğunu söyledi. 


VİMED, saldırıyı kınadı
VİMED Başkanı İlhan Siyahtaş ise, ‘’Özellikle son dönemlerde Türkiye’de OHAL ile Kanun Hükmünde kararnameler ile birçok Basın yayın organı kapatılmış ve birçok gazeteci işsiz kalmıştır. KHK’lar ile basın yayın organlarının kapatılması basın özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Türkiye’de hemen hemen hergün gazeteciler gözaltına alınmakta ve cezaevlerine konulmaktadır. Son olarak geçtiğimiz günlerde Erciş ilçesinde Gazeteci arkadaşlarımız İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş haber takibi sırasında darp edilmiştir. Bu olayların yaşanması biz gazetecileri tedirgin etmekle birlikte gerçeklerden taviz vermeyen gazetecilerin Türkiye’de hiçbir can güvenliğinin olmadığını göz önüne sermektedir. Gazetecilere yönelik bu saldırıların artık son bulmasını istiyor saldırıyı kınıyoruz‘’ Şeklinde konuştu.

Gazeteciler'e yönelik saldırıyı HDP Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Nadir Yıldırım da soru önergesi ile meclis gündemine getirdi. (VanEkspres)

A+A-

HABERE YORUM KAT