1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erciş'te Caminin Minaresini Halatlarla Yıktılar

Erciş'te Caminin Minaresini Halatlarla Yıktılar

Ercişte Caminin Minaresini Halatlarla Yıktılar
A+A-

Van’ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen yıkıcı depremde ağır hasar alarak büyük tehlike oluşturan Merkez Kara Yusuf Paşa Camisi’ne ait minareler yüklenici firmaya...

Van’ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen yıkıcı depremde ağır hasar alarak büyük tehlike oluşturan Merkez Kara Yusuf Paşa Camisi’ne ait minareler yüklenici firmaya ait iş makinesinin yardımlıyla çelik halat atılarak tek seferde yıkıldı. Yıkım öncesinde polis işyerlerini boşaltarak alanda güvenlik şeridi oluştururken, TEDAŞ ekipleri de elektrik kablolarını güvenlik için yerlerinden söktü. 


Erciş’in iki minareleri tek camisi konumunda bulunan Kara Yusuf Paşa Camisi’nin iki minaresinden biri, yoğun güvenlik tedbirleri altında bir seferde yıkıldı. Yüklenici firma görevlileri önce 150 metre uzunluğundaki çelik halatı 52 metre yüksekliğinde bulunan minareye çıkarak gövdeye bağladı. Ardından, güvenlik güçleri de olası ölüm ve yaralanmalara karşı işyerlerini insanlardan boşaltarak alanda güvenlik şeridi oluşturdu. Vanyolu, Atatürk, Emniyet ile Ercişli Emrah caddelerinin Merkez Kara Yusuf Paşa Camisi’ne çıkan yolları araç ve insan trafiğine kapatıldı. Daha sonra meraklı vatandaşların gözleri önünde iş makinesine bağlanan çelik halat çekilerek minare bir defada yıkıldı. Minarenin enkazı daha sonra iş makinelerinin yardımıyla caddelerden temizlendi. Diğer hasarlı minarenin yıkımının ise kısa süre içinde gerçekleştirileceği kaydedildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT