1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Erciş'te 59 Yıllık Hükümet Binası Tarih Oldu

Erciş'te 59 Yıllık Hükümet Binası Tarih Oldu

Erciş'te 59 Yıllık Hükümet Binası Tarih Oldu
A+A-

Van’ın Erciş ilçesinde 59 yıllık hükümet binası yıktırıldı.


İlçede 59 yıl Hükümet Konağı binası olarak faaliyet veren ve 2011 yılında meydana gelen yıkıcı depremde ağır hasar gören bina boşaltılmıştı.

 

 

Erciş Belediyesi tarafından yıkımı gerçekleştirilen binada birçok kaymakamın görev yaptığını bildiren Araştırmacı-Yazar Selahattin Koşar, tarihi binada şimdiye kadar 28 kaymakamın sırasıyla görev yaptığını söyledi. Koşar, “Vanyolu Caddesi üzerinde bulunan Erciş Hükümet Konağı binasının arsası devlet tarafından 1950 yılında Ali Nazlı isimli vatandaştan satın alınmış ve aynı yıl binanın inşaatı başlatılarak 2 yılda tamamlanmıştır. 1952 yılında hizmete açılan tarihi binanın iki katı taşla yapılmış, daha sonra üçüncü katı ise zamanın Erciş Kaymakamı ve şimdiki İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok tarafından inşa ettirilmişti. Temmuz 2011 yılında yeni kaymakamlık binasının hizmete girmesiyle birlikte bu bina adliye sarayı olarak 4 ay hizmet vermişti. 23 Ekim 2011 tarihinde ilçede meydana gelen yıkıcı depremde ağır hasar gören ve yıkılmasına karar verilen tarihi binanın bugün itibarıyla yıkımı gerçekleştirilmiştir. Temmuz 2011 tarihine kadar tarihi binada vekiller hariç, 28 kaymakam görev yapmıştır” dedi.

 

 


Arsası Erciş Belediyesi’ne devredilen tarihi binanın yıkılışını gören vatandaşların ise hayli duygulandığı görüldü. Erciş Belediyesi’nin, yıkılan tarihi binanın arsasını otopark olarak kullanacağı bildirildi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT