1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erciş Belediyesi'nden İkinci Atölye Açılışı

Erciş Belediyesi'nden İkinci Atölye Açılışı

Erciş Belediyesi'nden İkinci Atölye Açılışı
A+A-

Van’ın Erciş Belediyesi, üç aylık süreçte ikinci atölyeyi ilçe kadınlarının hizmete sundu.


Erciş Belediyesi, kadınlar için sosyal, ekonomik ve kültürel alanda çalışmalarına devam ediyor. Daha önce Yeşilova Mahallesi’nde Bez Bebek Kadın Atölyesi açan belediye, ikinci olarak Yukarı TOKİ Mahallesi’nde Emek Kadın Atölyesi açarak kadını emekle buluşturuyor. Belediye ve İş-Kur işbirliğiyle yapılan çalışmayla kursiyer kadınlara makine nakışı ve el sanatları kursları veriliyor. Yirmi beş kadının eğitim gördüğü kurs bünyesinde aksesuar, süs eşyası gibi el sanatlarının yanı sıra mefruşat çalışmaları için nakış tasarımları öğretiliyor.
Açılan kursa ilişkin konuşan kurs eğitmenlerinden Nihayet Çelik, amaçlarının kadını sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmek olduğunu söyleyerek, kadınlara meslek kazandırmaya çalıştıklarını ifade etti. Çelik, ''Kadınlarla beraber bir aile ortamında çalışıp üretiyoruz. Kadınlar kısa zamanda üretme sürecine geçmiş durumda. Amacımız sadece ticaret değil kadına meslek kazandırmaya çalışarak, ekonomik ve sosyal olarak güçlendirmeyi hedefliyoruz'' diye konuştu.

Kursların altı ay süreceğini de ifade eden Çelik, ilginin yoğun olduğunu sözlerine ekledi.
Erciş Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü çalışanlarından Ayşe Çiftçi ise, Erciş'te kadın eksenli belediyeciliği hakim kılmak istediklerini söyledi. Çiftçi, “Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Personel alımlarından diğer etkinliklere yaklaşımlarımız kadın merkezlidir. İkinci olarak açıp hizmete sunduğumuz bu atölyede bu anlayışımızın bir ürünüdür. Tabi ki bu anlayışta Diba Başkan'ın emeği oldukça fazla'' dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT