1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Engellilerle Sağlıklı İletişimin Yolları

Engellilerle Sağlıklı İletişimin Yolları

Engellilerle Sağlıklı İletişimin Yolları
A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlarla iletişim konulu eğitim seminerlerine devam ediyor. Bu kapsamda daha önce Cengiz Topel Havaalanı personeline ve Dr. Ferdi Koçal İlkokulu'nda veril

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlarla iletişim konulu eğitim seminerlerine devam ediyor.
Bu kapsamda daha önce Cengiz Topel Havaalanı personeline ve Dr. Ferdi Koçal İlkokulu'nda verilen eğitimlerin ardından bu kez de Başiskele Karşıyaka Tüpraş Çok Programlı Lisesi'nde eğitim verildi. Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen eğitimlerde engellilerle iletişim kurulurken nasıl yaklaşılması gerektiği anlatıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Engelliler Birim Sorumlusu Bahar Demirhan tarafından verilen eğitimde, engellilerle iletişim kurulamadığı ya da iletişim kurmakta çekinildiği ifade edildi. Öncelikle iletişimin ne olduğu üzerinde duran Demirhan, karşıdaki muhataba değer verilmesi ve ilgi gösterilmesinin iletişimde en önemli unsur olduğunu vurguladı.
Engellilere yardım ederken, 'Merhaba yardım edebilir miyim?', 'Yardıma ihtiyacınız var mı?' diyerek yaklaşmak gerektiğini söyleyen Demirhan, "İşaret dili bilmiyorsak onlarla konuşmamalı bilmediğimiz işaretleri yapmamalıyız. Görme engellilerle iletişimde tanışma, ses tonu, çevreyi tanıtmakla yardım edebiliriz. Tekerlekli sandalye kullanan biriyle göz hizasında iletişim kurmak önemlidir. Zihinsel engellilerle sabırlı, anlatmak istediklerimizi özetleyerek basit bir dille onlara anlatmalıyız, konuşurken zor bil dil kullanmamalıyız" diye konuştu.
(UU)

22.12.2012 17:28:51 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT