1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engelliler Yaşam Şartlarının İyileştirilmesini İstiyor

Engelliler Yaşam Şartlarının İyileştirilmesini İstiyor

Engelliler Yaşam Şartlarının İyileştirilmesini İstiyor
A+A-

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, "Biz toplumla bütün olarak yaşamak istiyoruz. Korumacı anlayışı kabul etmiyoruz. Biz üretmek ve toplum içinde bir artı değer olmak istiyoruz. Biz

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, "Biz toplumla bütün olarak yaşamak istiyoruz. Korumacı anlayışı kabul etmiyoruz. Biz üretmek ve toplum içinde bir artı değer olmak istiyoruz. Biz ayrı otobüslerde seyahat etmek istemiyoruz" dedi.
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Sinop Tarihi Cezaevi'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Tarihi mekanda konuşan Yusuf Çelebi, engellilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesini isteyerek yerel yöneticilere seslendi. Çelebi, "Düşünme yetisini yitirmiş zihinsel engelliler, vücudunun bir kısmına hükmedemeyen spastik veya bazı organlarını kaybetmiş ortopedik engelliler, güzel dünyamızın kuş cıvıltılarını duyamayan işitme engelliler ve güneşin doğuşunu, dünyaya gelen ay parçası çocuğunun yüzünü göremeyen görme engelliler. Bizler her şeye rağmen çok mutluyuz çünkü her şeye rağmen yaşamın güzelliklerini yüreğimizde hissediyoruz. Sizlerden tek isteğimiz temel insan haklarından, yani sağlık, eğitim, ulaşım, istihdam ve erişebilirlik gibi haklardan eşit vatandaş olarak yararlanmak. Sizlerle birlikte sokaklarda dolaşmak, aynı pazardan, marketten alışveriş yapmak, aynı iş yerinde sizlerle birlikte çalışmak istiyoruz. Çok mu zor binaları, sokakları, kamu ve özel sektöre ait binaları, okulları, iş yerlerini bizler için uygun hale getirmek, rampalar, asansörler yapmak, caddeleri sokakları uygun şekilde düzenlemek? Hala daha bir baston veya tekerlekli sandalye almak için kapı kapı dolaşıyoruz. Birileri televizyonlara çıkıp bizim adımıza engellilere tekerlekli sandalye alacağım diyerek paralar topluyor. Kimse sesini çıkarmıyor. Peki bu paralar nerelere gidiyor? Onunda hesabını soran yok. Biz toplumla bütün olarak yaşamak istiyoruz. Korumacı anlayışı kabul etmiyoruz. Biz üretmek ve toplum içinde bir artı değer olmak istiyoruz" diye konuştu.
Engellilerin ayrı otobüslerde seyahat etmek istemediklerini dile getiren Yusuf Çelebi, "Yukarıda da belirttiğimiz gibi biz ayrı otobüslerde seyahat etmek istemiyoruz. Tüm otobüsler erişime uygun hale getirilsin, sizinle birlikte aynı otobüste seyahat edelim. Ülkemizin de kabul ettiği altına imza attığı Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde tam eşitlikten söz ediliyor. Siz hem uluslararası sözleşmelere imza atıyorsunuz hem de pozitif ayrımcılıktan söz ediyorsunuz. Bu anlayışı kabul etmek mümkün değil. 2005 yılında özürlüler yasası çıkarıldı aradan geçen süre içinde özürlülerin hakları bazı düzenlemelerle geri alındı. Hala daha engelli çocuğu olan aileler ve engelliler gelecek endişesi içinde. Engelli çocuğu olan ailelerimizin bakım yasası ile feryatları artık sona erdirilsin. 2022 ile ilgili son zamanda yayınlanan yönetmelik engelli haklarını gasp etmiştir. Acilen engellileri mağdur eden bu yönetmelik iptal edilmelidir" diye konuştu.
Basın toplantısına; Spastik Çocuklar ve Erişkinler Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıfat Emekçi, Spastik Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Murat Arslanhan, Spastik Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Lale Dondurmacıoğlu, Cihan Yavuz, Saffet Gülsün Sinop Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürü Berrin Gürleyen de katıldı.
(SER-ÖZ-Y)

09.02.2013 19:48:34 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT