1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engelliler İçin Düzenleme Yapmayan Kurumlara Para Cezası Geliyor İstanbul

Engelliler İçin Düzenleme Yapmayan Kurumlara Para Cezası Geliyor İstanbul

Engelliler İçin Düzenleme Yapmayan Kurumlara Para Cezası Geliyor  İstanbul
A+A-

Engellilerle ilgili düzenleme yapmayan kamu kurum ve kuruluşlarına, her bir uygunsuzluk tespiti için 25 bin liraya kadar idari para cezası kesilecek. Temmuz 2005'te yayımlanan 5378 sayılı Kanun, "Kam

Engellilerle ilgili düzenleme yapmayan kamu kurum ve kuruluşlarına, her bir uygunsuzluk tespiti için 25 bin liraya kadar idari para cezası kesilecek.
Temmuz 2005'te yayımlanan 5378 sayılı Kanun, "Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel altyapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapıların düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 7 yıl içinde özürlülerin erişebilirliğine uygun duruma getirilmesini" öngörüyor. Yasanın tanıdığı süre, Temmuz 2012'de doluyordu. Fakat 04.07.2012 tarihinde yayımlanan 6353 sayılı Kanun ile 7 sene süre, 8 sene olarak değiştirildi. Aynı Kanunda, ulaşılabilirlik standartlarının uygulanması izlenmesi ve denetimine ilişkin hususlar düzenlenerek, öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edilen kamu kurum ve kuruluşlarına her bir uygunsuzluk tespiti için 5 bin Türk Lirasından 25 bin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanması hükmü getirildi.
Saglikaktuel.com internet sitesinin haberine göre, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı, Mustafa Aksoy imzalı olarak 81 il valiliğine gönderilen yazıda, Engelli vatandaşların sağlık hizmetlerine tam ulaşılabilirliğinin sağlanması ve cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalınmaması için; aile sağlığı merkezleri ve halk sağlığı müdürlüklerine bağlı tüm binalarda engellilere yönelik çalışmaların hızlandırılarak, öngörülen düzenlemelerin 07.07.2013 tarihine kadar bitirilmesi gerektiği belirtildi.
Bu kapsamda halk sağlığı müdürlüklerden şunlar istendi:
"Sağlık Kurumlarında Özürlü Bireyler için Ulaşılabilirlik Temel Bilgiler Rehberi'nde yer alan standartlar esas alınarak gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi için Müdürlük bünyesinde bir Komisyon oluşturulması,
Müdürlük tasarrufunda bulunan kurum binalarının, 'Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında Ulaşılabilirlik Tespit Formu' kullanılarak 15/03/2013 tarihine kadar denetlenmesi ve yapılacak denetim neticesinde her bir sağlık tesisi için ayrı ayrı olmak üzere tespit formunun doldurulması,
Tespit Formlarıyla toplanan veriler kullanılarak doldurulacak, 'Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında Ulaşılabilirlik İl Değerlendirme Formu'nun 22/03/2013 tarihine kadar e-posta veya resmi olarak gönderilmesi."
Halk sağlığı müdürlüklerinin, mevzuatta belirtilen süre öncesinde engellilere yönelik yapılan düzenleme sonuçlarının değerlendirilebilmesi için 25/05/2013-01/06/2013 tarihleri arasında tespit formunu güncelleyerek Halk Sağlığı Kurumu'na göndermeleri gerekiyor.
(İHA-OK-Y)

11.01.2013 13:51:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT