1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Evlerimizden başlayan enerji tasarrufu hareketi, sanayide de devam edecek" dedi. Bakan Yıldız, Kayseri Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu'n

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Evlerimizden başlayan enerji tasarrufu hareketi, sanayide de devam edecek" dedi.
Bakan Yıldız, Kayseri Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen Enerji Hanım Projesi'nin açılış törenine katıldı. Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmada, bu proje ile başlatılanın aslında enerji tasarrufu anlamında bir seferberlik olduğunu kaydetti.
Proje ile amaçlanan tasarrufun yıllık 4 milyar dolar olduğunu, bu tasarrufun sanayide de gerçekleşmesi halinde 15 milyar dolar gibi bir rakamın ortaya çıkabileceğini ifade eden Yıldız, "Beyaz eşya üreticilerinden A artı ve üstü enerji tasarruflu buzdolabı üretimine ağırlık vermeleri istenmişti. Bu kapsamda 2011 yılında 800 bin adet tasarruflu buzdolabı satışı yapılmış. 2012'de ise 1 milyon 200 bin satış yapılmış. Yani Türkiye'de tasarruflu buzdolabı satışı arttı. Tasarruf bir kültür ve biz bu kültürü toplum olarak kazanmak zorundayız'' diye konuştu.
Türk halkının evinde fazla israf yapmadığını ifade eden Yıldız, "Tamam evimizde israf etmiyoruz ama lokantalarda yemek yeniliyor ve artan yemeklerle birlikte ekmekler de çöpe gidiyor. Bu bir kültür meselesi. Avrupalı gibi, artan yemeğinizi paketlettirin. Utanmayın. Bu sizin hakkınız, bedelini ödüyorsunuz ve bunu yanınıza alıp götürebilirsiniz" dedi.
Enerji verimliliği ve tasarrufunu hanımlardan başlattıklarını kaydeden Yıldız, "Refah seviyemiz arttıkça doyumsuzluk denen bir nokta da gelişiyor. Çocuk, 'Nasıl olsa paramız var' diye lambayı söndürmüyor. Böyle olmamalı. Evlerimizden başlayan tasarruf ve enerji verimliliği konusu, sanayimizde devam edecek. Türkiye için daha büyük adımlar atacağımız kanaatindeyim. Çok şeyler söylendi, şimdi sıra bunları uygulamaya geldi. Daha güzel şeyler yapacağız ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakacağız. Hepimizin refah seviyesinin arttığı bir ülkede enerji israfını neredeyse sıfıra indirmiş bir ülke olabiliriz'' açıklamasını yaptı.
Törende konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 75'ini dışarıdan aldığını ifade ederek, enerjide dışa bağımlılığın en aza indirilmesi için tasarrufun önemli olduğunu belirtti.
Enerji Hanım İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çavdar da ev ekonomisinin temelinin hanımlar olduğunu belirterek, "Eğitime katılan hanımlar, burada öğrendiklerini çevrelerine ve komşularına da anlatacak. Böylece enerjide tasarruf olgusu yerleşecek'' dedi.
(ZB-GS-E)

19.01.2013 13:45:23 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT