1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin büyümeye ve değişmeye devem ettiğini ifade ederek, "Türkiye siyasi istikrarı sürdürülebilir hale getirdikçe, yurt dışından yatırımcı ve finan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin büyümeye ve değişmeye devem ettiğini ifade ederek, "Türkiye siyasi istikrarı sürdürülebilir hale getirdikçe, yurt dışından yatırımcı ve finansman alıyor" dedi.
Bakan Yıldız, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Ciner Grubu şirketlerinden Kazan Soda Elektrik ile China Tianchen Engineering Corporation arasındaki Soda Külü ve Kojenarasyon Tesisleri imza töreninde konuştu. Yıldız, Türkiye'nin büyümesine ve değişmeye devem ettiğini belirterek, "Türkiye siyasi istikrarı süründürülebilir hale getirdikçe, yurt dışından yatırımcı ve finansman alıyor. Bunu en iyi değerlendiren gruplardan bir tanesidir Ciner Grubu. Bu grubun bizim için farklı bir yönü daha var; yerli kömür yatırımlarında son derece heyecanlı ve istekli bir grup" diye konuştu. Geçen hafta Afşin-Elbistan havzası için bir anlaşma imzalandığı hatırlatan Yıldız, madenciliğin, katma değeri en yüksek olan sektör olduğunu söyledi. Türkiye'nin yer altı kaynaklarını değerlendirebileceği önemli başlıklarından birine imza atıldığını ifade eden Yıldız şunları söyledi:
"Bizim her ithal enerji kaynağına karşılık yerli kaynağı daha çok desteklememiz lazım. Türkiye mutlaka doğalgazda stoklama kapasitesini arttırıyor olmuş olacak. Milletimiz bugün Kazan'dan aldığı bu güçle kazanmaya devam edecektir."
Yıldız, madencilik sektörünün Gayri Safi Milli Hasıla etkisini daha da artıracağını ifade ederek, "Enerji yatırımlarımızda özel sektörün daha fazla pay almasını istiyoruz. Özel sektörün bütün girişimlerini destekliyoruz. Biz teşvik edici, onlara daha fazla imkan sağlayıcı stratejimizi devam ettireceğiz. Bu anlaşma, Ocak ayında yapmayı düşündüğümüz daha büyük anlaşmaların yolunu açacak mı; bunu hep beraber göreceğiz. Enerji, ihracata borçlu olan bir sektör. Borcumuzun bir kısmını özellikle burada yapacağımız anlaşmayla ödemiş olacağız" dedi.
(MH-ET-OK-Y)

11.01.2013 12:12:49 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT