1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:
A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 3. Nükleer Güç Santrali'nin yer tespitine ilişkin, "İkinci nükleer santralini alacak olan firmanın üçüncü nükleer santralinin yer seçimiyle alakalı mühen

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 3. Nükleer Güç Santrali'nin yer tespitine ilişkin, "İkinci nükleer santralini alacak olan firmanın üçüncü nükleer santralinin yer seçimiyle alakalı mühendislik çalışması da olacak" dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakanlığın 2012 yılı çalışmalarını TPAO Lokali'nde düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında açıkladı. Yıldız, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, '3. Nükleer Santralinin yer tespitine' ilişkin sorusuna, Yıldız, "İki yıllık bir çalışmamız var o çalışma minimum 4 ila 5 ayrı yerde yapılacak ve biz ikinci nükleer santralin ilanından sonra o firmanın bu çalışmayı da yapmasını isteyeceğiz. Buradaki kaybettiğimiz 1-1,5 yılı Fukuşima kazasından sonra Japonya'nın teklifinin bir nevi askıya alınmış olması, oradaki hükümetlerin değişiyor olması tabii ki onların teklifini çok ciddi manada etkiledi. Biz, burada kaybettiğimiz süreyi üçüncü nükleer santralin yerinin tespitiyle beraber telafi etmeyi düşünüyoruz" dedi. İkinci nükleer güç santralini yapacak firmanın üçüncü nükleer güç santralini de yapacağı konusundaki teklifini ortaya koyduğunu belirten Yıldız, "Bu ayrı bir mühendislik çalışması. İkinci nükleer santralini alacak olan firmanın üçüncü nükleer santralin yer seçimiyle alakalı mühendislik çalışmasının da içerisinde olacağını da söylemek istedim" cevabını verdi.
Yıldız, 'Afşin-Elbistan Termik Santrali'ne ilişkin olarak, "Hem Afşin-Elbistan ağının rehabilitasyonu yapılacak hem de bu ağın yanına santral yapılacak. Çünkü en fazla malzeme yorgunluğu olan hareketli parçalar bu tür termik santrallerinde bulunuyor" dedi. Baca gazı analizleriyle alakalı olarak Afşin-Elbistan ağının performansından memnun olmadıklarına dikkati çeken Yıldız, Afşin-Elbistan B'deki elde edilen hava temizliği ile alakalı çalışmaların Afşin-Elbistan ağı için de mutlaka gerekli olduğunu vurguladı. Yıldız, "Hukuki engelleri aştıktan sonra, 2013 yılının ikinci çeyreğinde bunu artık karara bağlamamız gerekiyor ve o gecikmeyi mutlaka tamamlamamız gerekiyor" diye konuştu.
ENERJİ TASARRUFLARI
Yıldız, konuşmasında şunları kaydetti: "Biz doğalgazın elektrik üretimindeki payının yüksek olmasını istemiyoruz. Ama evlerde kullanılmış olmasını son derece doğru buluyoruz, çünkü havanın temizlenmesinin özellikle olabildiğince doğalgaz yakılarak sağlandığını gördük. Vatandaşımız için herhangi bir sıkıntı görmüyoruz. Kendileri doğalgazlarını kullanabilirler. 2012 yılında enerji verimliliği ve enerji tasaruffu ile alakalı yaptığımız çalışmaları her toplantıda zikredeceğiz. Doğalgaz ve elektriğin ihtiyaç haricinde kullanılmaması lazım, yani paranız veya doğalgazınız olabilir bunların israf edilmemesi lazım."
Vatandaşlardan doğalgazı kullanmamaları halinde vanalarını kapatmalarını isteyen Yıldız, "Vatandaşlarımızın bunu bir alışkanlık olarak kendilerine sağlamaları gerekiyor. Bu dediğim, odun, kömür, elektrik için de geçerli. İsraf etmeyelim" dedi.
(EY-ÖK-E)

26.12.2012 12:56:04 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT