1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Enerji Ve Çevre Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı

Enerji Ve Çevre Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı

Enerji Ve Çevre Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı
A+A-

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı, Mardin'de başladı. Toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sü

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı, Mardin'de başladı. Toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye'nin dünyanın en etkili jeostratejik bölgesinde yer aldığını belirterek, "Almanya toplam enerji üretiminin yüzde 50'sini yenilenebilir enerjiden üretiyor. Oysa bizim kullanabileceğimiz güneş, buradan elde edebileceğimiz enerji, özellikle güneşe hasret yaşayan Almanya ve Avrupa'nın kullanabileceği enerjiden çok daha fazladır" dedi.
Edoba Elagans Otel'de düzenlenen toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, Mardin Valisi Turhan Ayvaz, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Ali Dündar, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı M. Ali Tuttaşı ve davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, Türkiye'nin konum itibari ile önemli bir güneş enerjisine sahip olduğunu belirterek, bu enerjiyi kullanıma geçirmek için herkesin bu konuda proje hazırlaması gerektiğine dikkat çekti.
Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Dünya 21. ve 22. yüzyılın şekilleneceği yepyeni bir dönüşüm içerisine girdi. Türkiye ve dünyanın geleceği ile ilgili birçok meselenin şekilleneceği yıllardayız. Bu dönüşümlerin 5 veya 10 yıllar içinde olacağını düşünürsek yanılırız" dedi.
1940'larda icat edilen bilgisayarın bugün dünyada yepyeni bir dönemin önünü açtığını belirten Soylu, "Bugün yeni teknolojilerin tamamında enerji ihtiyacı vardır. Dün evimizde bilgisayar yoktu. Bugün milli eğitimde 1 milyon öğrenciye bilgisayar dağıtıldı. Yarın Fatih Projesi ile beraber 1.4 milyar civarında maliyetle evlatlarımıza bilgisayar dağıtılacaktır. Dün az yoğun bakım ünitemiz vardı. Bugün 10 bin yoğun bakım ünitemiz var. Dün daha az hastanemiz vardı, bugün daha fazladır. Dolayısıyla daha fazla enerjiye ihtiyacımız var. Avrupa'da bugün yüzde 60 doğalgaz ithal bağımlılığı varken, 2035 yılında tam anlamı ile birlikte yüzde 90 ithal bağımlılığı olacak bir bölge haline gelecek. Türkiye bütün bu süreç içerisinde dünyanın en etkili jeostratejik bölgesinde yer almaktadır. Biz Türkiye olarak ebetteki hem İran gazının hem Rusya gazının sadece beklentisi olan bir ülke olamayız. Almanya toplam enerji üretiminin yüzde 50'sini yenilenebilir enerjiden üretiyor. Oysa bizim kullanabileceğimiz güneş, buradan elde edebileceğimiz enerji, özellikle güneşe hasret yaşayan Almanya ve Avrupa'nın kullanabileceği enerjiden çok daha fazladır" diye konuştu.
Türkiye'nin yaklaşık 60 milyar dolar civarında enerjiye para ödediğine dikkat çeken Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:
"Rüzgardan suya kadar, hatta her evde olabilecek güneş panellerine kadar, eğer bunu temel enerji sistemimize kadar sevk edebilecek bir yapıyı Türkiye içerisinde geliştirmemiz gerekir. İşte o zaman Türkiye 2023 hedeflerine, hatta 2071 hedeflerine ulaşabilir."
MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Ali Dündar da, Mardin'in kullanılabilir ciddi bir güneş enerjisi olduğunu, bu enerjiyi kullanabilmeyi amaçladıklarını anlattı. Açılış konuşmalarının ardından MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak başkanlığında düzenlenen oturumda Norm Enerji Sistemleri Genel Müdürü İbrahim Erkan Yenen "Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi ve Yatırımları", Çözüm Mühendislik Genel Müdürü Mustafa İşcan "Enerji Verimliliği ve Enerjinin Etkin Kullanımı", AEM Çevre Laboratuarı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Keleş "Geri Dönüşüm Ekonomisi ve Çevreye Katkıları", Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı TEMSAN Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Toprak ise "Türkiye Enerjisi ile Alakalı Devletin Teşvik ve Yatırımları" konularında sunum yaptı.
(MA-RB-CC-Y)

15.12.2012 18:04:08 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT