1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Enerji tasarrufu için mantolamaya teşvik

Enerji tasarrufu için mantolamaya teşvik

Enerji tasarrufu için mantolamaya teşvik
A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji verimliliğini artırmak için mantolama gibi ısı yalıtımı işlemlerini teşvik edecek.

 

 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji verimliliğini artırmak için mantolama gibi ısı yalıtımı işlemlerini teşvik edecek. Belediyeler, yeni binaya mantolama yaptıran müteahhitten 'ruhsat bedeli', ısı yalıtımı olmayan yapılara uygulanan mantolama işlemi için de vatandaşlardan 'tadilat ruhsatı' adı altında ücret talep edebiliyordu. Bakanlık, mantolama işlemi için vatandaşlardan ruhsat ücreti talep edilmesinin önüne geçebilmek amacıyla belediyelere genelge gönderecek.
 
ÜCRET YOK
 
Vatandaş, mantolama yaptırmak istediğinde, yalıtım firmasınca hazırlanan proje belediye tarafından incelenecek ve bu işlem için herhangi bir ücret istenmeyecek. Uygulama sayesinde, bina yöneticisi, belediyeye giderek ücret ödemeden denetim firmasına projesini inceletip, ısıtma ve soğutma giderini yıllık yaklaşık yüzde 40 oranında azaltan yalıtım işlemini başlatabilecek.
 
SIKI DENETİM
 
Belediyeler, proje inceleme sürecinde yapı denetim firmalarını devreye alacak. Ayrıca, tadilatlarda kullanılan malzemelerin standartlara uygunluğu, kalitesiz malzeme kullanılmasının önüne geçecek.
A+A-

HABERE YORUM KAT