1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji Tasarrufu Haftası
A+A-

Aksa Elektrik tarafından Enerji Tasarrufu Haftası münasebetiyle yapılan yazılı açıklamada, en ucuz enerjinin tasarruf edilen enerji olduğu bildirildi. Aksa Elektrik tarafından yapılan açıklamada, "En

Aksa Elektrik tarafından Enerji Tasarrufu Haftası münasebetiyle yapılan yazılı açıklamada, en ucuz enerjinin tasarruf edilen enerji olduğu bildirildi.
Aksa Elektrik tarafından yapılan açıklamada, "Enerji verimliliği; binalarda yaşam kalitesini, işletmelerde üretim kalitesini düşürmeden kullanılan enerji miktarının azaltılmasıdır. Ülkemizdeki enerji ihtiyacı hızla artarken, enerji verimliliği büyük önem kazanmıştır. Elektrik enerjisi, günlük hayatta ve işletmelerimizde kullandığımız vazgeçilmez enerji kaynağıdır. Elektrik enerjisinin verimli ve tasarruflu kullanılması hayat standartlarımızı ve üretim kalitesini etkilemeyeceği gibi aile bütçesine ve ülke ekonomisine de önemli katkı sağlayacaktır" denilerek, şu ifadelere yer verildi:
"Elektrikli cihaz alırken, D sınıfı bir cihaza göre yüzde 35 civarında enerji tasarrufu sağlayan A sınıfı bir cihazın tercih edilmesi, akkor flamanlı ampuller yerine yüzde 80 civarında daha az enerji tüketimi sağlayan tasarruflu (kompakt floresan) ampul kullanılması, stand by konumunda bırakılan elektronik cihazlar, açık durumda tükettiği enerjinin yüzde 5'i civarında elektrik tüketmeye devam ettiğinden kapatma düğmesinden kapatılması gibi tedbirler sonucunda enerjiyi verimli kullanıp tasarruf ederek; yüzde 60 dışa bağımlı olduğumuz elektrik enerjisi üretiminde ithalat oranımızı azaltmamız mümkün olacaktır. Türkiye genelinde elektriği verimli ve tasarruflu kullanarak, 2 Keban Barajı'na denk elektrik tasarrufu sağlanabilecektir. Enerji Tasarrufu Haftası münasebetiyle, enerjinin verimli kullanılması bilincini toplumun her kesiminde yaygınlaştırmamız ve yaşam biçimi olarak hayatımızın her alanına taşımamız gerektiğini paylaşmak ve hatırlatmak isteriz."
(NA-SO-Y)

09.01.2013 11:48:18 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT