1. HABERLER

  2. YEREL

  3. "enerji Kimlikli Kartlar Gök Yüzünü Isıtmayacak"

"enerji Kimlikli Kartlar Gök Yüzünü Isıtmayacak"

enerji Kimlikli Kartlar Gök Yüzünü Isıtmayacak
A+A-

Enerji Verimliliği Derneği (Enverder) Bursa Şubesi Başkanı Dr. Mustafa Uysal, Enerji Verimliliği Strateji Belgesi ile 2017 yılına kadar Türkiye'de ısı yalıtımı olmayan bina kalmayacağını, bu sayede ıs

Enerji Verimliliği Derneği (Enverder) Bursa Şubesi Başkanı Dr. Mustafa Uysal, Enerji Verimliliği Strateji Belgesi ile 2017 yılına kadar Türkiye'de ısı yalıtımı olmayan bina kalmayacağını, bu sayede ısınmak için harcanan paralarla gök yüzünün ısıtılmayacağını söyledi.
Türkiye'de enerjinin yüzde 34'ünün konutlarda kullanıldığını, bu enerjinin de yüzde 80'inin ısıtma amaçlı tüketildiğini belirten uzmanlar, yapılan yasal düzenlemelerde buradaki enerji israfının önleneceğini kaydetti. Enerji Verimliliği Strateji Belgesi çerçevesinde ile yalıtımsız binalara ruhsat verilmemesi, ruhsatlı binaların vergisinin yalıtım ve enerji verimliliğine göre yükseltilmesi ya da azaltılması, enerji kimlik belgesi olmayan ve enerji tüketimi standart dışı olan yalıtımsız binaların kamu kurum ve kuruluşları tarafından kiralanmaması gibi düzenlemeler hayata geçiyor. 8,5 milyonun üzerinde ruhsatlı bina, 18 milyonun üzerinde ruhsatlı konutun bulunduğu Türkiye'de sadece binaların yüzde 10'unun yalıtıma uygun olduğunu ifade eden uzmanlar, doğru ürün ve uygulamalarla yapılan ısı yalıtımı sayesinde enerji giderlerinin ortalama yüzde 50 azaldığını vurguladı.

"DÜNYADA OYUNLAR ENERJİ ÜZERİNE KURULUYOR"
BUSİAD ve Enverder tarafından sanayicilere yönelik 'enerji verimliliği Türkiye'nin geleceği' konulu panel düzenlendi. Panelde, son zamanlarda gündeme gelen karbon piyasası, yenilebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği mevzuatı masaya yatırıldı. Yasal düzenleme hakkında bilgi veren ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Mustafa Uysal, enerjide radikal değişimler getiren Enerji Verimliliği Strateji Belgesinin artık binalarda zorunluluk hale geldiğini ifade etti. Enerji verimliliği ile ilgili dünyada çeşitli çalışmalar yapılırken, Türkiye'nin de bu mevzuatlara uyduğunu kaydeden Uysal, "Türkiye yenilebilir enerjide önemli bir atak peşinde. Rüzgar bu konuda önemli bir payı alıyor. Enerji bizim cebimizi fevkalede artırmakta. İlk önce doğalgazı ve elektriği düşünüyoruz. Enerjiyi hayatımızı etkileyen bir unsur olarak görüyoruz. Enerji ile ilgili yaptığımız çalışmalar bizim sosyal, kültürel hayatımızı etkiliyor. Çok yakın coğrafyamızda olan savaş benzeri olaylar bunun en dikkat çekici göstergesi. Dünyada bütün oyunlar enerji üzerine kuruluyor. Ülkemiz de şu anda dezavantaj durumda olan konumunu avantaja çevirmek için çabalıyor" diye konuştu.

"BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR"
Artık binaların enerji verimliliğini artırmak için enerji kimlik belgesi uygulama zorunluluğu getirildiğine dikkat çeken Uysal, "Mevcut binalar enerji kimlik belgesini almak zorunda. Yoksa ruhsat alamıyorlar. Kanun gereği 2017 yılına kadar bütün binalarda enerji kimlik belgesi taşımaları şart. Aynı şekilde ısı pay ölçerler ilgili kanun da geçen yıl yürürlüğe girdi. Bu konuda cezai yaptırımları beklemek yerine, bizim kanayan yaramız olan enerjide dışa bağımlılığımızdan dolayı vatandaşların ülke menfaatlerini göz önünde bulundurarak bir an önce değerlendirmelerini istiyoruz. Vatandaşlarımız vakit kaybetmeden binaların standartlara uygun hale getirmeli. Bu ülke menfaati açısından da önemli. Bu zamana kadar beklenilen ölçüde istenilen verimlilik alınamadı, ama bu vatandaşların duyarsızlığı şeklinde algılanmamalı. Bu konuda bilgi eksikliği var" ifadelerini kullandı.

"2020'DE ENERJİ TALEBİNİ YÜZDE 20 AZALTABİLİRİZ"
Programda ayrıca söz alan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Karademirler, Türkiye'nin kişi başı enerji tüketiminde hala son sıralarda olduğuna işaret ederek, "Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda enerji ihtiyacımız daha da artacak. Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan cari açığın en önemli sebebi enerji de yüzde 73 oranında dışa bağımlı olmamızdır. Ülke olarak enerji faturamız geçen yıl 65 milyon dolar. Yapılan bilimsel değerlendirmelere göre, ülkemizin ciddi bir enerji verimliliği potansiyeli vardır. Bu potansiyel, ulaşım sektöründe yüzde 15, sanayi sektöründe yüzde 20, inşaat sektöründe ise yüzde 30. Türkiye, sadece enerji verimliliği uygulamaları ile 2020 yılı enerji talebini yüzde 20 azaltabilir" ifadelerini kullandı.
(YS-MŞ)

23.01.2013 16:56:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT