1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emniyet'ten Olaylarla İlgili Açıklama Geldi

Emniyet'ten Olaylarla İlgili Açıklama Geldi

Emniyet'ten Olaylarla İlgili Açıklama Geldi
A+A-

Van Emniyet Müdürlüğü, newroz sonrası çıkan olaylarda helikopterden gaz bombası atıldığı iddiasına yönelik açıklama yaptı.


Emniyet Müdürlüğü'ndn konu ile ilgili yapılan açıklamada, "20.03.2015 günü ilimiz Kültür Park'ta gerçekleştirilen Newroz mitingine müdahale edildiğine ilişkin bazı basın organlarında çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklama zorunluluğu doğmuştur: 40-45 bin kişinin katıldığı miting olaysız olarak başlamış, fakat mitinge katılan kitle içerisinden ayrılan 150-200 kişiden oluşan bir grup, Van Kalesi eteklerinde bulunan güvenlik kuvvetleri mensuplarına taşlı saldırıda bulunmuşlardır. Grubu kontrol etmesi maksadıyla tertip heyeti ve mitinge katılan parti yetkilileri bölgeye davet edilmiştir. Ancak, davet edilen görevlilerin grubu kontrol etmekte yetersiz kaldığı müşahede edilmiştir. Grubun taşlı saldırılarına artarak devam etmesi üzerine kontrollü bir müdahale ile saldırı durdurulmuştur. Gruba müdahale edildiği yer ile mitinge katılan ana kitle arasında 250-300 metre mesafe bulunup, ana kitleye kesinlikle müdahale edilmemiştir" denildi.


Açıklamanın devamında, "Basın organlarında müdahale sırasında helikopterden gaz atıldığı iddialarına yer verilmişse de bu kesinlikle doğru değildir. Kaldı ki helikoptere gaz bile olsa mühimmat yüklenmesi yasaktır. Yukarıda belirtilen grubun taşlı saldırısı sonucu 10 güvenlik kuvveti mensubu çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Vatandaşlardan hiç kimsenin yaralanmadığı, ilimizdeki tüm hastanelerde yapılan kontrollerden anlaşılmıştır. Mitingin dağılımı esnasında da şehir merkezinde küçük gruplar tarafından kısa süreli taşlama yapılmış, bu esnada güvenlik kuvvetlerimize ait 3 araç hasar görmüştür. Konu bütün detaylarıyla birlikte adli makamlara intikal ettirilecektir" ifadelerine yer verildi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT