1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emir Büyük Yerden, 'Camiler Ramazana Yetişsin'

Emir Büyük Yerden, 'Camiler Ramazana Yetişsin'

Emir Büyük Yerden, Camiler Ramazana Yetişsin
A+A-

Van Valisi Münir Karaloğlu, restorasyonu devam eden Kaya Çelebi, Hüsrevpaşa ve Horhor camilerinde incelemelerde bulundu.


Vali Münir Karaloğlu, beraberinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Rölöve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, Van Müze Müdürü Harun Küçükaydın, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk’le birlikte restorasyonu devam eden Kaya Çelebi, Hüsrevpaşa ve Horhor camilerinde incelemelerde bulundu. Yüklenici firma yetkililerinden restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Vali Karaloğlu, özellikle Horhor Camii’nin Ramazan ayına yetiştirilmesini istedi. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, restorasyon çalışmaları devam ettiğini belirtti. Kaya Çelebi Hüsrev Paşa’daki çalışmaların ise bir noktaya geldiğini ifade eden Vali Karaloğlu, “Horhor Camii’nde bir noktada şuan devam ediyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğün sonuçlandıracağı yeni bir projemiz var. Abbas Ağa Ulu Camii ve Kızıl Minareli Camii’nin üçünün de tek parça ihalesi yapıldı. Bu gün sonuçlanacak. Yakın bir zamanda o üç camiye de başlamış olacağız. Böylelikle yeni Van şehrindeki önemli mabetler önemli camiler tekrar hayat bolmuş olacak tekrar bu camilerde ezan okumuş olacak arkamızda bulunan Horhor Camii’ni bu yaz bitirmek, Ramazan’da bir teravih kılmak istiyoruz. Müteahhit yetiştireceğini söylüyor. Biraz zor gözükse de inşallah bitirir. Orada bir Teravih Namazı kılarız. Bizim bütün amacımız bu eski Van şehrini yeniden yaşanılır bir mekana dönüştürmek. Tabi çalışmalar çok istediğimiz oranda da hızlı gitmiyor. Çünkü buralar tarihi yapılar önce röleve restorasyon projeleri yapılıyor ve kuruldan geçiyor sonra işe başlıyoruz. Tekrar temel kazıları yapılıyor. Proje değiştirme ihtiyacı hissediyorsunuz çünkü temel kazıları yapılmadan projeler yapılmış oluyor. Onun için çok hızla ilerlediğimiz bir konu değil. Ama hassas bir konu tarihi yapılar tarihi özelliklerine uygun birebir yapmaya çalışıyorlar. İnşallah bittiğinde gerçekten eski Van şehri çok güzel bir mekana dönüşecek. Kaya Çelebi ve Hüsrev Paşa’da deprem öncesindeki çalışmalarımız vardı depremde hasar gördüler onlarda da onarım devam ediyor” dedi.


\"\"

Su sarnıcı ile ilgili soru üzerine Vali Karaloğlu, “Van Kalesinin su ihtiyacını gidermek üzere Van Kalesinin tam yamacında eski Van şehrine bakan yüzünde bir su sarnıçı çalışmalarımız var. Bayağı derin bir sarnıç şimdi o sarnıcın projeleri tamamlandı keşifleri de çıktı. Sarnıç ve o sarnıcı üst kaleye bağlayan merdivenlerle beraber onun ihalesini yapacağız. Keşifleri, projeleri tamamlandı. Oradaki amaç da şu eski Van şehrine gelenler arkayı dolaşmadan o merdivenleri kullanarak keleye çıkabilsinler veya kaleye çıkanlar güney yakasından eski Van şehrine o merdivenleri kullanarak inebilsinler. İnşallah o sarnıcında bu sene ihalesini yapıp bitirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT