1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Emeklilerden Zam Tepkisi Mersin

Emeklilerden Zam Tepkisi Mersin

Emeklilerden Zam Tepkisi  Mersin
A+A-

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şubesi Başkan Yardımcısı Cemal Akbudak, bir kısım emekliye toplu sözleşme zammı, bir kısım emekliye ise enflasyon zammı uygulamanın adil bir yaklaşım olmadığını belirt

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şubesi Başkan Yardımcısı Cemal Akbudak, bir kısım emekliye toplu sözleşme zammı, bir kısım emekliye ise enflasyon zammı uygulamanın adil bir yaklaşım olmadığını belirterek, emekliler arasında ayrım yapılmamasını istedi.
Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkan Yardımcısı Akbudak, yazılı bir açıklama yaparak, emekli maaşlarına zam yaparken ayrım uygulanmasına tepki gösterdi. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 55. maddesi uyarınca düzenlenen emekli zamlarının, TÜİK tarafından açıklanan TÜFE rakamlarıyla birinci altı ay için belirlenmiş olduğunu kaydeden Akbudak, bu durumda TÜİK'in yaptığı hesaplamalara göre, Temmuz-Aralık 2012 döneminde 6 aylık enflasyonun yüzde 4,14 olduğunu belirtti. Emeklilerin yaklaşık yüzde 85'inin açlık sınırının altında, en düşük aylık seviyesinden aylık aldıklarını anımsatan Akbudak, enflasyona endeksli zamların, emeklilerin derdine derman olmaktan uzak olduğunu vurgulayarak, "Ayrıca, tek çatı sistemine geçtiğimiz savunulurken, bir kısım emekliye enflasyon oranında zam yaparken, bir kısım emekliye enflasyonunun 1-2 puan üzerinde artış yapan bir toplu sözleşme anlayışını uygulamak hakkaniyet ölçülerine sığmamaktadır. Bir kısım emekliye toplu sözleşme zammı, bir kısım emekliye ise enflasyon zammı uygulamak adil bir yaklaşım değildir. Memur emeklilerimizin toplu sözleşme düzenine göre memurların aldığı zamlardan yararlanması elbette ki olumlu bir gelişmedir. Ancak, yıl içerisinde BAĞKUR ve SSK emeklilerinin bu zammın gerisinde bırakılması da haksız bir uygulama olmaktadır. Aradaki fark mutlaka kapatılmalı, emekliler arasında ayrım yapılmamalıdır. Diğer taraftan, defalarca eleştirmemize rağmen bir başka haksızlık da, enflasyon sepetinde, emeklinin yaşam alanına girmeyen birçok kalem malzemeyle yapılan hesaplamalar, bizim gerçeğimizi yansıtmamaktadır" dedi.
(KYM-Y)

04.01.2013 16:45:58 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT