1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli maaşında vergi artışı!

Emekli maaşında vergi artışı!

Emekli maaşında vergi artışı!
A+A-

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin maaşı zamlandı. Maaşlar arttığı için emeklilere verilen vergi iadesi tutarları da yükseldi. Yani ele geçen parada bir artış da vergi iadesinde oldu.

Zam alan 11 milyona yakın emekli, bir artışı da her ay maaşa eklenen vergi iadesi ile elde etti. Maaşlarla birlikte, ek ödeme de yükseldi.

Memur emeklilerinde vergi iadesi tutarı maaşın yüzde 4'ü... SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise maaşın yüzde 4'ü ya da yüzde 5'i oranında vergi iadesi veriliyor. Temmuz zammıyla maaşlar arttığı için, emeklilerin aldığı vergi iadesi de yükseldi.  

​NASIL DEĞİŞTİ?

● Haziran ayı net maaşı 2 bin lira olan SSK ve Bağ-Kur emeklisine, 80 lira da vergi iadesi ödeniyordu. Yani emeklinin eline 2 bin 80 lira geçiyordu. Yüzde 3.63'lük Temmuz zammıyla birlikte 2 bin liralık net maaş, 2 bin 72 lira 60 kuruşa yükseldi. Buna bağlı olarak vergi iadesi tutarı da 82 lira 90 kuruşa çıktı. Emeklinin bu ay eline geçen para (net maaş + vergi iadesi) 2 bin 155 lira 50 kuruş oldu.

● Maaşı net 2 bin lira olan memur emeklisine, 80 lira da vergi iadesi ödeniyordu. Yani emeklinin eline 2 bin 80 lira geçiyordu. Yüzde 5'lik Temmuz zammıyla birlikte 2 bin liralık net maaş 2 bin 100 liraya yükseldi. Buna bağlı olarak vergi iadesi tutarı 84 liraya çıktı. Emeklinin eline geçecek yeni para (net maaş + vergi iadesi) 2 bin 184 lira oldu.

Kaynak: Memur Haber

A+A-

HABERE YORUM KAT