1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Elazığ'da Ahmet Kabaklı'yı Anma Programı Düzenlendi

Elazığ'da Ahmet Kabaklı'yı Anma Programı Düzenlendi

Elazığda Ahmet Kabaklıyı Anma Programı Düzenlendi
A+A-

Harput ve Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği (HARPUT-DER) tarafından vefatının 12. yılında Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı'yı anma programı düzenlendi. Fırat Üniversitesi (FÜ) Atatürk Kültür Merkezi

Harput ve Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği (HARPUT-DER) tarafından vefatının 12. yılında Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı'yı anma programı düzenlendi.
Fırat Üniversitesi (FÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele Elazığ Valisi Muammer Erol, FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan HARPUT-DER Başkan Yardımcısı Habip Karaçorlu, dernek olarak Harput'un yetiştirdiği önemli ilim ve fikir adamlarını anma toplantıları yapmaya devam edeceklerini, Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı'nın da yaşamında bütün yönleriyle Harput'u temsil eden biri olduğunu söyledi. Panelin oturum başkanlığını yapan yazar Servet Kabaklı, Kabaklı ailesi olarak düzenlenen panel ve anma programından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Daha sonra konuşan FÜ Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Buran ise, "Tarihimize baktığımız zaman ilk dönemlerden itibaren gönümüze kadar milletimizin gururla anacağı binlerce büyük şahsiyet var Edebiyatçımız var onlardan biride Ahmet Kabaklıdır. Belli yerlerde Ahmet Kabaklı'nın hemşehrisi olduğumuzu ifade ederek, değer bulmaya çalıştık. O dünyasını değiştikten sonra yine onun itibarı üzerinden onun bıraktığı itibarı üzerinden itibar gördüğümüzü belirtmek istiyorum. Böyle büyük şahsiyetlerin olması bir devlet ve millet için çok önemlidir" dedi. Ahmet Kabaklı'nın yeğeni gazeteci yazar Servet Kabaklı da, "TRT okulun açılışında Başbakanımıza müjdeli bir haber geldi. Başbakan tebessüm ederek seyrederek, denildi ki ana sınıflarda İngilizce öğretiyoruz denildi. Ana sınıflarımızda yani. O gün orada dedik ki ana sınıflarında çocuklarımıza Türkçe yerine İngilizce öğretirseniz, bu çocuklarımız konuşmalarına İngiliz aksanı ile konuşurlar. Buna müdahale edildi. Şimdi inşallah bu konuşulmuyor" diye konuştu. Panelde ayrıca araştırmacı yazar İsa Kocakaplan ve Doç. Dr. Naci Onur merhum Kabaklı'nın hayatı, gazetecilik ve yazarlık faaliyetleri, yayınlanan eserleri ve araştırmaları ile Türk fikir hayatına katkıları üzerine düşüncelerini aktardı.
Panelin son bölümünde ise Sanatçı Esat Kabaklı sahne alarak bir konser verdi.
(EK-YRT-AŞ-Y)

13.02.2013 14:52:35 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT