1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Elazığ Gıda Tarım Ve Hayvanlıcılık İl Müdürlüğü'nden Balık Açıklaması Elazığ

Elazığ Gıda Tarım Ve Hayvanlıcılık İl Müdürlüğü'nden Balık Açıklaması Elazığ

Elazığ Gıda Tarım Ve Hayvanlıcılık İl Müdürlüğünden Balık Açıklaması  Elazığ
A+A-

Elazığ'da tezgahta satışa sunulan balıkların biriktirdiği ağır metaller nedeniyle tüketime uygun olmadığı yönünde çıkan haberler üzerine bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Elazığ İl Müdürlüğ

Elazığ'da tezgahta satışa sunulan balıkların biriktirdiği ağır metaller nedeniyle tüketime uygun olmadığı yönünde çıkan haberler üzerine bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Elazığ İl Müdürlüğü, bu balıkların tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını duyurdu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda ağır metal analizi yönünden yeterli ve akredite laboratuar bulunduğu belirtilerek, bu laboratuarlarda 2009 yılından beri yapılan analizlerde Elazığ'da satılan balıklar için tüketilmesini engelleyecek boyutta bir metal bulgusuna rastlanılmadığı bildirildi. Açıklamada, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün 09 Haziran 2009 tarihli "Avcılık Yoluyla Elde Edilen Su Ürünlerinde Ağır Metal İzleme Programına İlişkin Uygulama Talimatı" gereği, müdürlüğümüzce 2009-2012 yılları arasında ilimiz sınırları içerisinde bulunan Hazar Gölü, Keban ve Karakaya Baraj göllerinde avlanma dönemleri içerisinde Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarını kapsayan birinci dönem, Ocak, Şubat, Mart aylarını kapsayan 2. dönem 30 adet balık numunesi alınarak ağır metal analizleri yapılmıştır. Analizler için alınan numuneler bakanlık tarafından akredite edilmiş Ankara Gıda ve Kontrol Laboratuar Müdürlüğü'ne soğuk zincirde gönderilmiş, ilgili laboratuardan gelen analiz sonuçları Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği'nde belirtilen parametrelere göre değerlendirilmiş ve herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Yine bakanlık tarafından yürütülen Ulusal Kalıntı İzleme Planı kapsamında, ilimizde yetiştiricilik yolu ile elde edilen alabalık numuneleri ağır metal analizleri yönünden analize tabi tutulmuş, bu balık numunelerinde de ağır metaller yönünden herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Bu tür haberlerin balık üretimi açısından Elazığ ekonomisine olumsuz bir yansıması olacağı düşünülmektedir. Alabalık üretiminde Türkiye birincisi olan Elazığ balıkçılığının bu tür haberlerle sekteye uğratılmaması gerekmektedir. Ayrıca insan sağlığı açısından çok önemli bir gıda maddesi olan balık tüketiminin teşvik edilmesi, tüketiminin özendirilmesi gerekmektedir" denildi.
(EK-AKK-Y)

30.12.2012 16:44:45 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT