1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eksi 18 Derecede Gerçeği Aratmayan Çığ Tatbikatı

Eksi 18 Derecede Gerçeği Aratmayan Çığ Tatbikatı

Eksi 18 Derecede Gerçeği Aratmayan Çığ Tatbikatı
A+A-

Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince eksi 18 derece altında yapılan bölgesel çığ tatbikatı gerçeğini aratmadı. Merkeze 42 kilometre uzaklıkta bulunan Abalı Kayak Merkezi'nde acil dur

Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince eksi 18 derece altında yapılan bölgesel çığ tatbikatı gerçeğini aratmadı.
Merkeze 42 kilometre uzaklıkta bulunan Abalı Kayak Merkezi'nde acil durumlarda müdahale için çığ tatbikat yapıldı. Hava sıcaklığının eksi 18 çığ altında kalan 2 kişiyi kurtarmak için adeta zamanla yarıştılar. Van'ın yanı sıra Bitlis, Hakkari, Ağrı, Siirt ve Muş illerindeki arama kurtarma ekipleri ile sağlık görevlilerinden oluşan 75 kişilik bir ekip katıldı. Arama kurtarma köpeği 'Naz'ın da katıldığı tatbikatta, çığ altında kalan 2 kişinin kurtarılması senaryosu hayata geçirildi. Ekipte görevli 2 kişi bir metrelik çukur kazılarak üzerlerinin karla örtülmesinin ardından başlayan tatbikatta, arama kurtarma ekipleri tarafından başarıyla tamamlanarak hem de kar altında kalan arkadaşlarını vakit kaybetmeden bulundukları yerden çıkarmak için adeta zamanla yarıştı. Yaklaşık 30 dakika boyunca karla kaplı alanda canlı arayan ekipler, çığ altında kalan kişilerin yerlerini tespit ettikten sonra kurtarma çalışması yaptı. Kar altından çıkarılan 2 kişi, daha sonra kar motorlu aracıyla ambulansa ulaştırıldı.
(ŞAK-ÖZ-Y)

26.01.2013 20:55:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT