1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ekonomiye güven Haziran'da arttı

Ekonomiye güven Haziran'da arttı

Ekonomiye güven Haziran'da arttı
A+A-

Ortalamanın altında seyretmeye devam eden Ekonomik güven endeksi Haziran'da bir önceki aya göre yüzde 1.3 artışla 83.33 değerine yükseldi.

TÜİK açıklamasına göre ekonomik güven endeksindeki artış, inşaat sektörü, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksi Ocak'ta 83.9 değerini almış, Şubat'ta TÜİK'in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012'den beri en düşük değer olan 71.46'ya geriledikten sonra, Mart'ta 78.27, Nisan'da 73.46, Mayıs'ta 82.26 değerini almıştı.

Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.
TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100'den küçük olması ise ortalama altı güveni göstermekte.

A+A-

HABERE YORUM KAT