1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Ekonomide Değişim Hareketi' tanıtım toplantısı

'Ekonomide Değişim Hareketi' tanıtım toplantısı

Ekonomide Değişim Hareketi tanıtım toplantısı
A+A-

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) eski Genel Sekreteri Necdet Takva, Ekonomide Değişim Hareketi olarak Şubat-Mart 2013 tarihlerinde yapılacak olan VATSO organ seçimlerinde tüm meslek gruplarında aday olma temayülüne karar verdiklerini söyledi.

 

Elite World Van Hotel’de düzenlenen bir toplantı ile Ekonomide Değişim Hareketi tanıtıldı. Burada Ekonomide Değişim Hareketi adına bir konuşma yapan VATSO eski Genel Sekreteri Necdet Takva; bu hareketin etkin, nitelikli ve yönetsel becerileri gelişkin bir yerel kalkınmaya katkı sağlama fikrinden çıktığını söyledi. Takva, “İki yıkıcı deprem bu fikri tetikleyen unsur olmuştur. Deprem sonrası yaşanan kargaşa ve temel ihtiyaçların karşılanmasında yaşanan çaresizlik yeni bir zihinsel iklimin oluşmasını gerekli kılmıştır. Saniyeler süren sarsıntılar birçok insanın işini ve işyerini kaybetmesine neden oldu. Hiçbirimizin, hiçbir kurumun doğal bir afet karşısında öngörüsü olmadığı ortaya çıktı. Tahribatlar gönderilen yardımlarla giderilebilecek türden değildi. Olağanüstü koşullarda olağanüstü tedbirlere ihtiyacımız vardı. Ancak talepler olağandı, karşılığı da olağan oldu. Öncelikli alan ekonomik hayatımızın canlandırılmasıydı, ancak talep ötelemeden öteye gidemedi. Ticaret erbabı ötelenince halkın diğer kesimleri müdahale alanı dışında kaldı” dedi.


Tüccarın, sanayicinin ne istediği ve neye ihtiyacı olduğunun doğru ifade edilme gerektiğini de kaydeden Takva, “Bir yıl önceki talepler gazete arşivlerimizde duruyor. Öncelikli müdahale alanları ve devreye giren ekonomik araçların deprem öncesi yaklaşımının dikkate alınmış olması, bankalarımızın risklerini sıfırlamalarından dolayı beklenen etkiyi oluşturmamıştır. En önemlisi, ekonomi yönetimi bir kurtarıcı marifetiyle ve tekçi bir anlayışın dışında nasıl şekillenir sorusunun yanıtı olarak Ekonomide Değişim Hareketi bilimsel bir yaklaşımla kurumsal bir organizasyona dönüşmüştür. Ekonomide Değişim Hareketi siyasi ve ideolojik tüm anlayışların dışındadır. Bizler ekonomik refah nasıl sağlanır? Markalaşma nasıl olunur? Ulusal ve uluslararası pazarlara nasıl ulaşabiliriz? Ortaklık kültürü nasıl oluşur? Sorularına cevap arayacağız. Ekonomide Değişim Hareketi doğrulukla hareket edecektir. Yoksulluk kader değildir. Nüfusumuzun yarısının yeşil kartlı olmasını istemiyoruz. Kamu kaynakları ile gerçekleşen projelerle gurur duymak yerine öz kaynaklarımızla yapılacak projelerle daha fazla gurur duymak istiyoruz. Hiçbir politik yaklaşım içerisinde olmadan üretim gücümüzle bütün süreçlere müdahil olabiliriz. Kayıt dışında kalmayı istemiyoruz” diye konuştu.


Siyaset, eğitim, sağlık ve kültürün ekonomi olmadan doğru şekillenemeyeceğini de sözlerine ekleyen Necdet Takva, “Bu anlayışla Ekonomide Değişim Hareketi, ilimizin ekonomi yönetiminde etkin, nitelikli, yönetsel becerileri gelişkin tüccar, sanayici, girişimci ve profesyonel yöneticilerin etkin rol üstlenmesini stratejik bir yaklaşım ve hedef olarak belirlemiştir. Bizler bu hedefin gerçekleştirilmesi için Şubat-Mart 2013 tarihlerinde yapılacak Van Ticaret ve Sanayi Odası organ seçimlerinde tüm meslek gruplarında aday olma temayülüne karar vermiş bulunmaktayız. Şimdi huzurunuzdayız, alnımız açık vicdanımız rahattır. Ben ve arkadaşlarım sizleri Ekonomide Değişim Hareketi kurumsal anlayışı içerisinde şeffaf, katılımcı, yönetici ilkelerine bağlı kalarak ilimizin en büyük çatı örgütü olan VATSO’da temsil etmek istiyoruz. Bu şansı kentimiz ve sizler için istiyoruz” şeklinde konuştu.


Konuşmanın ardından, akademisyenler slayt gösterimi eşliğinde çeşitli sunumlar yaptılar.

A+A-

HABERE YORUM KAT