1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ekmek İsrafı Uyarısı

Ekmek İsrafı Uyarısı

Ekmek İsrafı Uyarısı
A+A-

Türkiye'de ekmek israfının ürkütücü boyutlara ulaştığını kaydeden Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rıza Gülmez, "Ekmek emektir ve alın terinin en somut karşılığıdır. Her lokmada bir ekmeğ

Türkiye'de ekmek israfının ürkütücü boyutlara ulaştığını kaydeden Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rıza Gülmez, "Ekmek emektir ve alın terinin en somut karşılığıdır. Her lokmada bir ekmeğin tarladan sofraya geliş aşaması düşünülse, eminim daha dikkatli olunur. İhtiyacımız kadar alalım. Çocuklarımızı da bu konuda bilinçlendirmemiz gerekiyor. Biz de İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak okullarda bu konuda eğitici çalışmalar yapıyoruz" dedi.
Gülmez, şöyle devam etti: "Çin'de, Pakistan'da pirinç, Avrupa'da patates çok üretildiği için çok tüketiliyor. Bizim ülkemizde ekmek, temel bir gıda maddesidir. Karbonhidrat ve protein kaynağı olan ekmek, özellikle tahıla dayalı beslenmenin yaygın olduğu ülkemizde, beslenme açısından büyük öneme sahip. İnsanların gündelik hayatlarında tükettikleri enerjinin yüzde 66'sı tahıllardan, bu oranın yüzde 56'lık kısmı, yalnız başına ekmekten karşılanmaktadır. Biz, kişi başına günde ortalama 450 gram ekmek tüketiyoruz. Türk mutfak kültürünün vazgeçilmez unsuru ekmeği, verdiğimiz bütün öneme rağmen çok da israf ediyoruz. Yapılan araştırmalara göre, sadece İstanbul'da günde ortalama 2 milyonun üzerinde ekmek çöpe atılıyor. Türkiye genelinde bu sayı 15 milyonu bulmaktadır. Her gün aynı miktarda ekmek alma alışkanlığımız var."
(ES-ERG-Y)

05.02.2013 12:04:00 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT