1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ekmeğe Zam mı Geliyor?

Ekmeğe Zam mı Geliyor?

Ekmeğe Zam mı Geliyor?
A+A-

Yaşanan don olaylarından en çok etkilenen ürünlerden biri olan buğdayın rekoltesinin düşmesinin ardından ekmek fiyatlarına zam gündeme geldi.

Buğday kuraklık ve dondan en çok etkilenen ürünler arasında yer alırken, bazı bölgelerde rekolte kaybı yüzde 50'yi aştı.

ÇİM BİÇME MAKİNESİYLE HASAT

29-30 Mart'ta yaşanan don olayı sonrası Çukurova'da hasatın 1 ay öne geldiğini ifade eden Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, buğday hasatının biçerdöver ile değil çim biçme makineleri ile yapıldığını söyledi. 

Geçen yıl Ceyhan'da 200 bin ton buğday üretimi yapıldığını belirten Tezcan, "Sulama yapılan bölgelerin durumu biraz daha iyi ancak bu yılki üretim 100 bin tonu geçmez" dedi. 

BAŞAKLAR SAMAN OLDU

Ceyhan'da 60-70 bin dekarda hasat yapıldığına dikkat çeken Tezcan, "Buğday başakları boş. Hepsi saman oldu. Geçen yıl 65-75 kuruş olan buğday fiyatı 90 kuruşu geçti. Önlem alınmazsa buğday ithalatı artar. En çok etkilenen de ekmek fiyatları olur." dedi.

YÜZDE 25 KAYIP

Kuraklığın etkisinin beklenenden daha fazla olduğunu ifade eden TürkiyeZiraatçılar Derneği İbrahim Yetkin, "Türkiye genelinde büyük problem yaşanıyor. Şu an yağmur yağması hiçbir şeyi değiştirmez. Türkiyegenelinde yüzde 25'lik rekolte kaybı yaşanması bekleniyor" dedi. Bu bölgenin Türkiye'nin ihtiyacını karşılamada üçüncü sırada olduğunu belirten Yetkin, "Toprak Mahsulleri Ofisi geçtiğimiz günlerde 2.5 milyon ton buğday ithal etme yetkisi aldı. 2.5 milyon tona yakında deposunda bekliyor. Eğer önlemler yeterli olmazsa ilk etkilenecek olan ekmek fiyatları olur" dedi.

KALİTELİ BUĞDAY SIKINTISI 

Türkiye'de kaliteli buğday üretimi konusunda da büyük sıkıntı yaşandığını dile getiren İbrahim Yetkin,"Kaliteli buğday olmadığı için un üreticileri yurtdışından buğday ithal ediyor. TMO fiyat artışını engellemek için önceden ürün toplamaların önüne geçmeli." diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT