1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde cennet vaadi

Eğitimde cennet vaadi

Eğitimde cennet vaadi
A+A-

Seçmeli ders tercihlerini daha önce yıl sonundan itibaren toplamaya başlayan MEB, 2016-2017 eğitim öğretim yılında okutulacak seçmeli derslerin belirlenmesi için öğrencilerin 6 ay önceden tercih yapmasını istedi.

 Ders seçimi için hazırlanan broşürlerin birinde yer alan “Seçmesi Bi’ Dakika, Faydası İki Dünya" ifadesi, "din dersini seçen öğrencilere cenneti mi vadediyorlar?" tartışmasına neden oldu.

6 ay önceden seçmeli telaşının gerekçesi, ders kitaplarının yetiştirilmesi amacına dayandırılsa da önceki yıllarda din derslerine ilginin az olduğu iddia edildi.

MEB’in talimatında “öğrencilerin belirli derslere yönlendirilmemesi” uyarısına yer verilmesine karşın, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürleri, sınıf ve din öğretmenlerine, “öğrencileri ve velileri din dersleri için teşvik edin” talimatını verdi.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Pehlivan imzalı yazıda, “Öğrencilerimizin seçmeli derslerini belirlemeleri aşamasında okul müdürlerimizin 2. dönem öğretmenler kurulunda konuyu ivedilikle gündeme alması” istendi.

İstanbul Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü seçmeli din dersi seferberliğine hazırladığı broşürlerle katıldı. “Dersimi seçiyorum, dinimi öğreniyorum” başlıklı broşürde, “Seçmesi Bi’ Dakika, Faydası İki Dünya” denilmesi dikkat çekti.

Aynı broşür Ankara toplu taşıma araçlarında da

Karşı gazetenin haberine göre, Ankara’da toplu taşım araçlarında birkaç gündür yer alan broşürlere rastlanıyor.

Afişte, “Seçmesi bir dakika, faydası iki dünya” sloganı ile 4. sınıf, ortaokul, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Meslek Lisesi ve Askeri Lise öğrencilerine bazı dersleri seçmeleri teşvik ediliyor.

Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed (SAV)’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Arapça derslerini seçmek için 19 Şubat’a kadar süre olduğunu hatırlatan afiş, bu derslerin hem bu dünya hem de ‘öbür dünyada’ fayda sağlayacağını anlatıyor.

Hangi kurumun bastırdığı belli değil

“Dersimi seçiyorum, dinimi öğreniyorum” sloganının da kullandığı afişlerin üzerinde hangi kurum ya da kişilerce bastırılıp, otobüs ve metrolara asıldığına dair bir bilgi ya da logo ise bulunmuyor. (Cumhuriyet, Karşı)

A+A-

HABERE YORUM KAT