1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitimciler Serbest Kıyafetle Derse Girdi

Eğitimciler Serbest Kıyafetle Derse Girdi

Eğitimciler Serbest Kıyafetle Derse Girdi
A+A-

Memur-Sen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Mustafa Aslan, "Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunun genel yetkili sendikası olarak bugün ülke genelinde sivil itaatsizlik gösteriyor, işe ve de

Memur-Sen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Mustafa Aslan, "Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunun genel yetkili sendikası olarak bugün ülke genelinde sivil itaatsizlik gösteriyor, işe ve derslere serbest kıyafetle giriyoruz" dedi.
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Sinop Şubesi tarafından bir günlük işe ve derslere sivil kıyafetle gitme eylemi yapıldı. Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi'ne bağlı öğretmenler, Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ni protesto etmek için Endüstri Meslek Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına çok sayıda sendika üyesi katılırken, polis geniş güvenlik önlemi aldı. Eğitim-Bir-Sen Sinop Şube Başkanı Mustafa Aslan, eğitimcilerin özgürlük taleplerinin karşılanması gerektiğini belirterek, ne giyip ne giymeyecek bilecek yetişkinlikte olduklarının kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Aslan sözlerine şöyle devam etti: "Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunun genel yetkili sendikası olarak bugün ülke genelinde sivil itaatsizlik gösteriyor, işe ve derslere serbest kıyafetle giriyoruz. Burada, 1982 model darbe ürünü, çağ dışı kılık ve kıyafet yönetmeliğini protesto etmek için toplanmış bulunuyoruz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ek madde 19'da 'Devlet memurları, kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetindedirler' hükmünden hareketle hazırlanmış olan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'teki akla zarar kurallar durmakta, devlet memurlarına adeta üniformalı asker muamelesi yapılmaktadır. Ense tıraşı, sakal, favori, bıyık, tırnak uzunluğu ile ilgilenen, çalışanların kot ve benzeri pantolon giyemeyeceği hükmünü içeren, inancı gereği başını örtme ihtiyacı duyan ve tercihinden dolayı saygı duyulması gereken kadın çalışanlara başörtüsü yasağı getiren darbe döneminin ürünü, çağ dışı yönetmeliği tanımadığımızı haykırmak için buradayız. Öğrencilerin kılık ve kıyafet yönetmeliği değişmiş, tek tipçilikten vazgeçilmiş, imam hatip okullarında bütün derslerde, diğer okullarda sadece Kur'an-ı Kerim dersinde başörtüsü serbestisi içerecek şekilde serbest kıyafet hakkı tanınmışken, öğretmen adaylarına staj dönemlerinde serbest kıyafetle okula gitme hakları iade edilmişken, eğitim çalışanlarının saçıyla, bıyığıyla, ense tıraşıyla, favorisiyle, pantolonunun kumaşıyla ilgilenilmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz."
(SER-SLH-Y)

02.01.2013 14:50:25 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT