1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitim-Sen YYÜ Temsilciliğinden İTÜ'lü Asistanlara Destek

Eğitim-Sen YYÜ Temsilciliğinden İTÜ'lü Asistanlara Destek

Eğitim-Sen YYÜ Temsilciliğinden İTÜlü Asistanlara Destek
A+A-

Eğitim-Sen Van Şubesi Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Temsilciliği, düzenlediği basın açıklaması ve havaya bıraktığı balonlarla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) asistanlarına destek verdi.


YYÜ Otobüs Durağı’nda toplanan Eğitim-Sen üyeleri, ellerinde balonlarla Merkezi Yemekhane önüne kadar yürüdü. Burada bir basın açıklaması yapan Eğitim-Sen YYÜ Temsilcisi Emine Yönden, İTÜ’lü asistanların yalnız olmadığını söyledi. Üniversitelerde güvencesizleştirmenin son örneğinin İTÜ’de yaşandığını ileri süren Yönden, “Son aylarda hem doktoralarını azami 6 yılda tamamlayamamış hem de doktoralarını süresinde bitirmiş 50/D’li araştırma görevlilerinin işine son verilmiştir. Bugün itibarıyla işine son verilenlerin sayısı 60’a yaklaşmıştır” dedi.


Araştırma görevlilerinin yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yürüten bilim insanları ve geleceğin öğretim üyeleri olduğunu vurgulayan Yönden, “Dolayısıyla araştırma görevlileri, idarenin ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) keyfi uygulamaları ile işine son verilip piyasaya doktoralı iş gücü olarak sunulacak ucuz birer meta değil, üniversitelerin bel kemiği ve geleceğidir” ifadelerini kullandı.


YYÜ bileşenleri olarak güvencesizleştirmeye, baskıya, asistan kıyımına karşı İTÜ’lü asistanlarla birlikte olduklarını dile getiren Yönden, “Zafer direnen emekçinin olacak. Yaşasın emek mücadelemiz” şeklinde konuştu.


Kalabalık daha sonra ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.

A+A-

HABERE YORUM KAT