1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğitim-iş'ten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlaması Vedat Yunus İkizoğlu Kastamonu

Eğitim-iş'ten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlaması Vedat Yunus İkizoğlu Kastamonu

Eğitim-işten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlaması  Vedat Yunus İkizoğlu    Kastamonu
A+A-

Eğitim-İş Kastamonu İl Temsilcisi Ahmet Tevfik Bal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bal, mesajında, şunları kaydetti: "10 Ocak 1961'de yürürlüğe giren 212 Sayılı y

Eğitim-İş Kastamonu İl Temsilcisi Ahmet Tevfik Bal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Bal, mesajında, şunları kaydetti: "10 Ocak 1961'de yürürlüğe giren 212 Sayılı yasa ile gazetecilerle ilgili çalışma mevzuatına iyileştirmeler getirilmiş ve 10 Ocak günü, "Çalışan Gazeteciler Günü' ilan edilmiştir. Ancak bugün gazetecilerin sendikal örgütlenme konusundaki yaşadıkları zorluklar, mesleki yıpranmadan doğan haklarının ortadan kaldırılması, işten çıkartmaların artması nedeniyle "Çalışan Gazeteciler Günü" kavramının içi boşaltılmıştır.
Basının doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir. Oysa bugün sahip olduğumuz en değerli hakkın, ifade özgürlüğünün elimizden alınmaya çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz. Demokrasi, insan hakları yara almış ve basın özgürlüğünden söz etmek giderek imkansız hale gelmiştir. Her ne kadar Türk basınının özgürlüğü, kanunlarla garanti altına alınmış gibi görünse de, çeşitli yollarla haber ve ifade özgürlüğü baskı altına alınmaya, egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirilmeye çalışılmaktadır. Basın tekelleştirilmekte, siyasi ve ekonomik gücü elinde bulunduranlar, basını kendi propagandalarını yapmak için bir araç olarak kullanmaktadırlar.
Basının toplumsal yaşam için taşıdığı önemin daha fazla zarar görmemesi için siyasetin basın üzerindeki baskısı son bulmalı, çatışmalar hukuki yollardan çözülmeli, basın gruplarının tekelleştirilmesine son verilmelidir. Türk basını, bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmelidir. Her türlü olumsuzluklarla savaşarak görevini yerine getiren gazetecilerin çalışma şartları daha da iyi hale getirilmeli, sendikal örgütlenmelerinin önündeki engeller kaldırılmalı, mesleki saygınlıkları yeniden kazandırılmalıdır.
Tüm bu baskılara, çalışma koşullarındaki ekonomik ve sosyal sorunlara rağmen bizlere en doğru haberi, en hızlı şekilde ulaştırabilmek için olağanüstü çaba gösteren basın emekçilerinin "Çalışan Gazeteciler Günü"nü kutluyoruz"
(Vİ-OA-Y)

09.01.2013 13:47:21 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT