1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğitim-iş Şube Başkanı Girgin: "19 Ocak'tatandoğan'dayız"

Eğitim-iş Şube Başkanı Girgin: "19 Ocak'tatandoğan'dayız"

Eğitim-iş Şube Başkanı Girgin: 19 Ocaktatandoğandayız
A+A-

Eğitim-iş Kırklareli Şube Başkanı Hayri Girgin yaptığı basın açıklamasında, 19 Ocak'ta 'Mesleğimiz Onurumuzdur' sloganıyla Ankara Tandoğan'da olacaklarını bildirdi. Şube Sekreteri Doğan Işıkkılıç, Şub

Eğitim-iş Kırklareli Şube Başkanı Hayri Girgin yaptığı basın açıklamasında, 19 Ocak'ta 'Mesleğimiz Onurumuzdur' sloganıyla Ankara Tandoğan'da olacaklarını bildirdi.
Şube Sekreteri Doğan Işıkkılıç, Şube Mali Sekreteri Gökhan Erbay, Şube Eğitim sekreteri Murat Adıgüzel ve Şube Basın Yayın Sekreteri Emrah Mutluer'in de katıldığı basın açıklamasında, Başkan Girgin, 19 Ocak 2013'te Ankara'da eğitim çalışanlarının haklarını savunmak için geniş katılımlı bir eylem gerçekleştireceklerini kaydetti. Bu eylemde eğitim çalışanlarının genel sorunlarını dile getireceklerini kaydeden Girgin, "Toplumsal sorumluluk bilincini daima önde tutan eğitim çalışanlarının sorunları, siyasi iktidarların eğitimde uyguladığı yanlış politikalar sonucunda, Cumhuriyetimizin 90.Yılına gireceği bir dönemde kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Özellikle son on yılda eğitimde uygulanan politikalar ise mesleğimizi yıkım kararlarına dönüşmüştür. Mevcut siyasi iktidarın mesleğimize yönelik saldırılarının temelinde yatan nedenler, eğitim sistemimizi özelleştirerek küresel sermayenin egemenliğine sunmak; laik, demokratik, bilimsel ve kamusal yapısını yıkarak eğitimde ideolojik değişikliği gerçekleştirmektir. Hazırlanan YÖK yasa taslağında bu soruna çözüm getirmeyen hükümet, üniversitelerimizi siyasi iktidarın egemenliği yanında, paranın egemenliğine de alarak özerk ve özgür yapılarını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Üniversitelerimizde akademisyen ve öğrencilerimiz, muhalif bir tavır sergileyememekte, düşünceler baskı altında tutulmakta, en masum talepler bile şiddetle bastırılmaktadır. Tüm bu gelişmeler, siyasi iktidarın eğitimde gerçekleştirmek istediği dönüşümün aslında mesleğimizi elimizden almaya yönelik olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Bu süreçte siyasi iktidar, eğitim çalışanlarının mücadelesinde halktan alacağı desteği engellemek amacıyla mesleğimizi itibarsızlaştırma üzerine politika izlemektedir." dedi.

12.01.2013 15:59:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT