1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğitim İlke Sen Eğitimdeki Yasa Değişikliğini Eleştirdi

Eğitim İlke Sen Eğitimdeki Yasa Değişikliğini Eleştirdi

Eğitim İlke Sen Eğitimdeki Yasa Değişikliğini Eleştirdi
A+A-

Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü serbestliği getirildiğini belirten Eğitim İlke-Sen, yasağın öğretmenler ve diğer kamu çalışanları için sürdürülmesini eleştirdi. Eğitim İlke-Sen

Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü serbestliği getirildiğini belirten Eğitim İlke-Sen, yasağın öğretmenler ve diğer kamu çalışanları için sürdürülmesini eleştirdi.
Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası), MEB'in aday öğretmenlere ilişkin yönergesinde, disiplin kurallarıyla ilgili 15. maddede yapılan değişiklik ile aday öğretmenlerin okullarda yaşadığı başörtüsü yasağı sorunun bittiğini, fakat başörtülü öğrencilerin, öğretmenlerin ve kamu çalışanların hâlâ mağdur edildiğini belirtti. Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce tarafından yapılan açıklamada, "Aday öğretmenlere yönelik bu kısmi düzenleme, aynı okullardaki başörtülü öğretmenlerin, memurların ve öğrencilerin maruz kaldığı yasakçı zorbalığı da bir kez daha görünür kılmıştır. Son dönemde başörtüsü yasağının giderek keyfiliğe dönüşmesi, başörtüsüne yönelik kamusal alanda sınırlar çizilmesi, şartlar koşulması kesinlikle kabul edilemez. Kılık-kıyafet yönetmeliğinde herkese serbestlik getirilirken başörtülü öğrencilere yasak koyulması, aday öğretmenlere serbestlik getirilirken on binlerce başörtülü öğretmenin, kamu çalışanının her gün haksız-hukuksuz bir yasağa maruz bırakılması çok açık bir zulümdür" denildi.
Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce, MEB ve YÖK arasındaki koordinasyon ile bundan sonra öğretmen adaylarına disiplin ve diğer konularda yüksek öğretim kurumları mevzuatı uygulanacağını hatırlatırken, "Başörtüsü yasağında hiçbir argüman bu insanlık dışı uygulamayı sürdürmenin gerekçesi olamaz. AK Parti Hükümeti, toplumun bu konudaki net taleplerine devlet adına hareket ederek kulaklarını tıkayamaz. Kuvvetler ayrımını tartışmaya açacak kadar ilerlemiş bir siyasi gücün, milyonlarca kadına her gün zulmedilmesi karşısında artık ileri sürebileceği hangi bahanesi kalmıştır? Eğitim İlke-Sen olarak, ihsan edilmiş gibi sunulan keyfi bir serbestliği asla çözüm kabul etmeyeceğiz. Öğrenciler, öğretmenler ve bütün kamu çalışanları için, başörtüsü her alanda şartsız-sınırsız özgürleşmediği sürece sorunu bitmiş saymayacağız" ifadelerini kullandı. Önce, başörtüsüne karşıtlık üzerinden gündem oluşturmaya çalışan sendikalara ise toplumsal muhalefetin toplumla mücadele olmadığını hatırlattı.
(SC-İÇ)

19.12.2012 13:00:43 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT