1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eğitim-bir-sen'den Başörtüsüne Özgürlük Eylemi

Eğitim-bir-sen'den Başörtüsüne Özgürlük Eylemi

Eğitim-bir-senden Başörtüsüne Özgürlük Eylemi
A+A-

Eğitim-Bir-Sen Çelikhan Temsilciliği, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle, Çelikhan Cumhuriyet Meydanı\'nda başörtüsüne özgürlük eylemi düzenledi. Başörtüsüne özgürlük eylemine; Çelikhan STK ilçe

Eğitim-Bir-Sen Çelikhan Temsilciliği, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle, Çelikhan Cumhuriyet Meydanı'nda başörtüsüne özgürlük eylemi düzenledi.


Başörtüsüne özgürlük eylemine; Çelikhan STK ilçe temsilcileri ve birçok vatandaş katıldı.


"Özgürlük, eşitlik ve adaletin sürgün edildiği her yerde, acıya maruz kalanlar en çok kadınlar ve çocuklar olmuştur" diyen Eğitim-Bir-Sen Çelikhan İlçe Başkanı Mehmet Kaya, "Her insanın vazgeçilmez, devredilmez, dokunulmaz temel hak ve hürriyetlerinden olan çalışma hayatında yer almamızı, seçilme hakkımızı kullanmamızı yasaklayanları halkın tasfiye etmiş olmasına rağmen, zihniyetlerinin hayatımıza hala yön vermesini protesto etmek, bu ülkeyi bizim için yaşanmaz kılan yasakların kaldırılması talebimizi haykırmak için toplandık. Çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz. Özgürlük, eşitlik ve adalet istiyoruz. Zulüm varsa direnişte olmalı... Kamuda, her alanda ve konumda tüm mesleklerde hiçbir istisna ileri sürülmeksizin başörtülü çalışma hakkımızı istiyoruz. Anayasada bulunmayan bir yasak; iç tüzük, yönetmelik, hatta genelge gibi anayasaya uygun olması gereken düzenlemelerle var ediliyor. Anayasada korunan bir hak, yönetmeliklerle yok sayılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı yeni yayımladığı öğrencilerin kılık, kıyafet yönetmeliğinde, başörtüsünü sadece imam hatiplerle ve Kur'an-ı Kerim dersiyle sınırlamıştır. Biz yasaklar kalksın derken, yasağı meşrulaştıran bu yasayı da asla kabul etmiyoruz. İktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumuyla, kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte el ele, omuz omuza bu çağ dışı yasayı kaldırmalıyız. Başörtüsü, politik hesaplaşmaların, pazarlıkların, suni ideolojik çalışmaların malzemesi değildir. Başörtüsü, inancının gereği olarak kadınların kimliğidir, kişiliğidir. Herkes, kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe insan olarak saygı duymalıdır" şeklinde konuştu.
 

A+A-

HABERE YORUM KAT